Szukaj

Ćwiczenia pomagają nam radzić sobie ze stresem

Choć ogólnie wiadomo, że ćwiczenia pomagają nam poprawić humor, to nie wiemy jeszcze jak bardzo wpływają na nasz stan emocjonalny. Jak niedawno odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Maryland, systematyczne i umiarkowane ćwiczenia mogą pomóc w walce z lękiem i stresem."Choć każdy dobrze wie, że ćwiczenia poprawiają nastrój, to jeśli chodzi o inne korzyści, nie wiemy nic o wpływie ćwiczeń na stan emocjonalny, a także, czy są to pozytywne skutki. Nie wiemy także czy tego typu efektu utrzymują się nadal po wyjściu z siłowni, kiedy mamy do czynienia z codziennymi sytuacjami. Odkryliśmy, że ćwiczenia pomagają złagodzić skutki emocjonalne. Jeśli ćwiczysz, nie tylko zmniejszysz lęk, ale będziesz w stanie lepiej utrzymać obniżony niepokój w obliczu stresujących wydarzeń," wyjaśnia J. Carson Smith, adiunkt w Katedrze Kinezjologii.

W swoich badaniach Smith postanowił sprawdzić różnicę między stanem odpoczynku i stanem wzmożonej aktywności (jazda na rowerze) - obie sesje trwały 30 minut.


Testy przeprowadzono na zdrowych studentach, których zapytano o ocenę lęku przed mogącym powodować stres zadaniem, następnie 15 minut przed zadaniem, a ostatecznie po wykonaniu zadania. Wyjaśniamy tutaj, że eksperyment polegał na pokazaniu badanym nieprzyjemnych lub neutralnych zdjęć.

Wszyscy z badanych zostali poddani ćwiczeniom oraz okresowi odpoczynku.

Z początku, wszyscy reagowali tak samo - osoby po ćwiczeniach i osoby po odpoczynku miały mniej więcej równy poziom lęku.

Różnica pojawiła się dopiero po wyświetleniu 90 zdjęć z bazy danych stosowanych w badaniach nad emocjami. Osoby, które tylko odpoczywały, już po 20 minutach odzyskały poziom lęku jaki miały na początku badania, kiedy stres był największy, zaś u osób. które były po ćwiczeniach, poziom ten pozostał niezmiennie niski.

Zdjęcia, które były pokazywane badanym, przedstawiały m.in. pozytywne rzeczy, takie jak szczeniaki czy smakowite rzeczy, ale także neutralne, takie jak kubek, talerz, stół, oraz negatywne, takie jak przemoc i okaleczenia.

W swoich następnych badaniach Smith chce sprawdzić, czy ćwiczenia fizyczne tak samo wpływają na osoby, które są stale pod presją.

J. Carson Smith już wcześniej wsławił się swoimi badaniami na temat wpływu ćwiczeń na nasze zdrowie. Jego wcześniej badania udowodniły, że aktywność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko choroby Alzhaimera w podeszłym wieku.

Komentarze do: Ćwiczenia pomagają nam radzić sobie ze stresem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz