Szukaj

Co w twarzy mężczyzny czyni go męskim?

Iris Holzleitner, doktorantka Uniwersytetu St Andrews twierdzi, że bycie męskim w wyglądzie ma bardzo duży wpływ na nasze życie. Sprawia, że mężczyzna jest postrzegany jako atrakcyjniejszy, a nawet mający predyspozycje do przywództwa. Kluczem do zrozumienia tego zjawiska jest uświadomienie sobie jego psychologicznej podstawy. Wcześniejsze badania dowiodły, że męskość może być mierzona jako średnia różnica pomiędzy kształtem twarzy kobiet i mężczyzn. Naukowcy z Uniwersyetetu St Andrews użyli w tym celu skanów 3D, przedstawiających kobiecie i męskie twarze.

Wpływ schematycznego patrzenia

Ludzie poproszeni o udział w badaniu zostali poddani pewnego psychologicznemu eksperymentowi. Na podstawie twarzy mówili nie tylko o ocenie męskości, ale określali także wzrost i wagę osoby (wyłącznie na podstawie twarzy). Okazało się, że osoby z pociągłą twarzą uważane były za wysokie. Badani automatycznie wiązali ludzi z owalnymi, pociągłymi twarzami z wysokim wzrostem. Ludzie z twarzami okrągłymi nie pasowali do wizerunku człowieka wysokiego i szczupłego.

Generalizacja a rzeczywistość

Ta percepcyjna generalizacja tłumaczy dlaczego mężczyźni wysocy czy dobrze zbudowani łączeni są z męskością. Holzleitner mówi, że ludzie intuicyjnie zakładają różnice w wadze i wzroście pomiędzy kobietami i mężczyznami. Jej badania pokazują, że ocenianie wyłącznie po zobaczeniu twarzy jest mylące i zbyt generalizujące, jeśli chodzi o ocenę męskości.

Cechy płciowe widoczne w twarzy

W 2011 roku dokonano badania, w którym ochotnicy spoglądali na komputerowo przetworzone twarze, mając określić je jako męskie lub żeńskie. Wszystkie twarze zostały pozbawione płciowych cech. Badający wyrażali swoją opinię przy pomocy piłeczki. Kiedy uznawali, że twarz jest kobieca, ściskali piłeczkę lekko, gdy męska – mocno. Naukowcy uważają, że jest to kolejna cecha wiążąca z płcią – nasz zmysł dotyku także wyraża nasze przekonanie o męskości danej osoby. Męskość utożsamiamy z byciem wysokim, dobrze zbudowanym, odważnym i zdecydowanym. Kobiecość to uległość, delikatność, dlatego nasza psychika podpowiada nam, żeby z kobiecością łączyć lekkość i subtelność.

Aleksandra Socha

Komentarze do: Co w twarzy mężczyzny czyni go męskim?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz