Szukaj

Co może nam pomóc jeść … mniej? Wizualizacja!

Podziel się
Komentarze0

Wizualizacja produktu pokarmowego, który mamy zamiar zjeść i wyobrażanie sobie kilka razy jak go jemy… może sprawić, że zjemy go znacznie mniej, kiedy w końcu zasiądziemy przy stole. Takie właśnie wnioski wyciągają badacze amerykańscy w świetle doświadczeń, które przeprowadzili, aby zmierzyć prawdziwe działanie wizualizacji na nasz apetyt.Badania już zresztą wykazały, że fakt wyobrażania sobie zapachów albo smaków może aktywować apetyt. Ale, obecne badania wykazują, iż kiedy wizualizujemy sobie sam akt spożywania konkretnego pokarmu, i to kilkakrotnie, to w efekcie jemy go prawie dwa razy mniej, kiedy w końcu posiłek jest już przed nami na stole.

Podczas pierwszego badnia, które przeprowadzono na 51 uczestnikach, badacze poprosili kilku z nich o trzydziestokrotne wyobrażenie sobie jak jedzą słodycze marki M&M. Pozostali byli poproszeni jedynie o trzykrotną wizualizację tej samej czynności. Później, badanym przedstawiono słój wypełniony tymi słodyczami, aby w ten sposób przeprowadzić test konsumpcji.


Ci, którzy wykonali 30 wizualizacji, zjedli 2,2 g tych słodyczy, w porównaniu do 4,2 g zjedzonych przez pozostałych.

Wizualizacja i sytość

Według autorów badania, to właśnie powtarzana wizualizacja wybranego produktu pokarmowego ma pozwalać, w pewnym sensie, aktywować z wyprzedzeniem mechanizmy sytości, dzięki procesowi przyzwyczajenia.

W trakcie drugiego doświadczenia, 42 osoby miały sobie wyobrażać, że jedzą albo taki sam rodzaj słodyczy, albo kostki sera. Połowa z nich – znowu – wyobrażała sobie, że jedzą je 30 razy, pozostali – że spożywają je jedynie 3 razy. Następnie przedstawiono im pojemnik wypełniony kostkami sera, zawsze pod koniec degustacji.

Ci, którzy oczyma wyobraźni widzieli siebie, jak jedzą ser 30-krotnie, spożyli go 6,3 g, w porównaniu do 11,2 g spożytego sera dla tych, którzy mieli jedynie 3 wizualizacje.

Natomiast, ci, którzy najczęściej wyobrażali sobie, że jedzą słodycze, zjedli 11 g sera, w porównaniu do 9,5 g spożytego sera przez tych, którzy wyobrażali sobie jedynie 3 razy, jak jedzą słodycze.

W ten oto sposób, można powiedzieć, że to właśnie wizualizacja samego aktu jedzenia danego pożywienia ma pozwalać zredukować konsumpcję tego określonego produktu.

Komentarze do: Co może nam pomóc jeść … mniej? Wizualizacja!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz