Szukaj

Co mówi o nas i naszym rodzeństwie kolejność urodzenia

Podziel się
Komentarze0

Jeśli masz starszego brata-perfekcjonistę i młodszą siostrę-żartownisię, to prawdopodobnie efekt kolejności, w jakiej się urodzili. Psychiatra, dr Gail Saltz dzieli się z nami pięcioma faktami, które wyjaśnią, dlaczego jesteśmy właśnie tacy, a nie inni. Powszechnie znane są stereotypy, że jedynaki są egoistami, najmłodsze dzieci są rozpuszczone, najstarsze są zdeterminowane, a średnie cierpią na kompleks Jan Brady.Możemy się kłócić z własnym rodzeństwem dowodząc prawdziwości tych tez, ale naukowcy stwierdzili, że naprawdę istnieje zależność pomiędzy naszym charakterem a kolejnością przyjścia na świat.

1. Więcej niż połowa prezydentów USA pojawili się jako pierworodni

Najstarsze dzieci mają tendencję do bycia liderem. Jest to efekt pomagania rodzicom w opiece nad młodszym rodzeństwem.

Co ciekawe, wielu znanych prezenterów i gwiazd telewizyjnych talk-show to najstarsze z rodzeństwa: Oprah, Peter Jennings, Walter Cronkite, Rush Limbaugh, Al Roker.

2. Średni są , zdaniem badaczy, często skryci

Dzieci urodzone pomiędzy najstarszym a najmłodszym, słusznie lub nie czują, że nie poświęca się im tyle uwagi, co reszcie rodzeństwa. Z tego właśnie względu mogą być bardziej zamknięte w sobie.


3. Najmłodsze z dzieci często mają problemy z rozsądnym gospodarowaniem finansami

Jak zauważają eksperci, częściej też poszukują poczucia bycia w centrum uwagi. Co ciekawe, wiele znanych aktorek i aktorów komediowych to najmłodsi z rodzeństwa: Billy Crystal, Goldie Hawn, Drew Carey, Jim Carrey, Steve Martin, Steven Colbert (najmłodszy z 11!).

4. Jedynacy lepiej dogadują się ze starszymi

Ponieważ wychowali się w domu bez rówieśników, jedynacy często są bardziej dojrzali na tle równolatków. Zdarza się, że są społecznie i słownie nadzwyczaj rozwinięci.

Jedynacy często mają cechy utożsamiane z pierworodnymi – perfekcjonizm, ambicja, wysoka samoocena, ale często te cechy są u nich o wiele bardziej widoczne niż u najstarszych z rodzeństwa.

5. To, jakimi jesteśmy rodzicami, wiąże się z tym, jako które dziecko się urodziliśmy

Może to być zamierzone działanie lub nie, ale jednak rodzice mają zwyczaj identyfikowania dziecka z pozycją jaką mieli oni sami ze względu na kolejność urodzenia.

Poza tym, rodzice urodzeni jako pierwsi w swoim rodzeństwie, mogą przekazywać swoim własnym dzieciom swój perfekcjonizm, skłaniając je do osiągania trudnych i wymagających celów.

Komentarze do: Co mówi o nas i naszym rodzeństwie kolejność urodzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz