Szukaj

Ciemna strona przyjaźni między kobietą i mężczyzną

Podziel się
Komentarze0

Im silniejsza jest przyjaźń między kobietą i mężczyzną, tym bardziej cierpią na tym ich związki, jak stwierdza nowe badanie amerykańskie. Prace te zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of Social and Personal Relationships.Bohater słynnego amerykańskiego filmu „Kiedy Harry poznał Sally” (1989), ów Harry właśnie, mawiał: między mężczyznami i kobietami nie będzie przyjaźni, ponieważ zawsze miesza się seks.

Jeżeli więc mamy wierzyć Harry’emu, w którego wcielał się Billy Crystal, przyjacielska relacja między przeciwnymi płciami jest po prostu niemożliwa. Jednakże, amerykańscy naukowcy z uniwersytetu Wisconsin-Eau Claire w Stanach Zjednoczonych, problemem nie tyle jest zdolność do przetrwania tego typu przyjaźni, ale raczej to, czy kobieta i mężczna mają powody, żeby być przyjaciółmi.

Aby więc spróbować znaleźć odpowiedź na to pytanie, naukowcy amerykańscy zaprosili do swojego badania 400 dorosłych osób, w wieku od 18 lat do 52 lat. Psychologowie odkryli, że im silniejsze było przyciąganie między przyjaciółmi przeciwnej płci, tym mniej byli oni szczęśliwi w swoich związkach miłosnych.

W większości obserwowanych przyjaźni, zawsze było choćby minimalne przyciąganie między przyjaciółmi, nawet jeżeli sami zainteresowani stwierdzali, że ich relacja była całkowicie platoniczna, wyjaśnia główna autorka tego badania, profesor psychologii Avril Bleske-Rechek.

Mężczyźni odczuwają większy pociąg

Zobacz również:Badacze z uniwersytetu Wisconsin-Eau Claire przeprowadzili dwa odrębne badania. Pierwsze zostało oparte na 88 parach przyjaciół przeciwnej płci. Uczestnicy ci zostali poproszeni o ocenę, oddzielnie i w sposób anonimowy, swojego własnego pociągu do przyjaciela, a także swojej chęci, aby spotkać się z przyjacielem na romantycznej kolacji.

Następnie, badani zostali poproszeni o wyobrażenie sobie, co ich przyjaciel mógłby pomyśleć o taki spotkaniu. Rezultat? Mężczyźni o wiele częściej przyznawali, że ich przyjaciółka ich pociąga, niż ich żeńskie odpowiedniki.


W rzeczywistości, mężczyźni okazywali się o wiele bardziej zmotywowani wizją romantycznego spotkania; kobiety objawiały o wiele mniejszy entuzjazm.

Aby wyjaśnić tę różnicę, profesor Avril Bleske-Rechek mówi: mężczyźni ciągle próbują się rozmnażać i genetycznie są zaprogramowani tak, żeby korzystać z wszelkich okazji seksualnych. Kobiety – wręcz przeciwnie.

Przyjaźń na niekorzyść pary

Drugie badanie z kolei zostało przeprowadzone na dwóch grupach ludzi, wszyscy byli w związku i mieli przyjaciela/przyjaciółkę przeciwnej płci. Jedna grupa obejmowała młodych dorosłych od 18 lat do 23 lat, druga – od 27 lat do 52 lat.

W ramach tej ankiety, uczestnicy musieli sporządzić listę wad i zalet swojej przyjaźni, a następnie ocenić stan swojego związku miłosnego. Niezależnie od wieku, uczestnicy badania widzieli więcej zalet niż wad tej sytuacji.

Jednakże, większość z nich stwierdzała, że pociąg odczuwany do przyjaciela był pewną trudnością. Badacze stwierdzili, że im bardziej dana osoba „czuje miętę” do swojego przyjaciela, tym mniej jest zadowolona ze swojego związku.

Jak uważa profesor Avril Bleske-Rechek, ta ostatnia tendencja pozostaje tajemnicza. Czy ten pociąg między przyjaciółmi mógłby mieć negatywny wpływ na relacje miłosne? Czy też ludzie niezadowoleni ze swojego związku idą szukać pocieszenia u swoich przyjaciół? Te pytania powinny być przedmiotem innych badań.

W oczekiwaniu, profesor Avril Bleske-Rechek stwierdza: nawet jeżeli taki pociąg nie jest zbyt łatwy do kontrolowania, to uczestnicy naszego badania zdawali się być gotowi do przystosowania się do tej sytuacji oraz do dokonania wszelkich niezbędnych wysiłków, ponieważ w ostatecznym rozrachunku, bardzo cenią taką przyjaźń.

Komentarze do: Ciemna strona przyjaźni między kobietą i mężczyzną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz