Szukaj

Ciąża jako kolejny efekt wpływów szkolnych przyjaciół

Podziel się
Komentarze0

Od dawna wiadomo, iż przyjaciele mogą wzajemnie na siebie wpływać w stosunku do pewnych zachowań takich jak palenie czy picie. Nowe badania sugerują, że wpływ ten rozszerzył się już do sfery związanej z posiadaniem potomka. American Sociological Review opublikował badania, z których wynika, że wśród koleżanek posiadanie dziecka staje się „zaraźliwe” w okresie wczesnej dorosłości.

Zespół badawczy, w tym Nicoletta Balbo - adiunkt na Uniwersytecie Bocconi we Włoszech, zauważa, że wcześniej kobiety decydowały o ciąży pod wpływem rodziny lub kolegów z pracy. To ich badania jako pierwsze wskazują, że podobny wpływ mają znajomi.

Badacze znajdują uzasadnienie swego odkrycia, opierając się na danych z badań przeprowadzonych na kobietach, które były monitorowano przez 15 lat, od 15. do 30. roku życia.

Biorąc pod uwagę tempo planowanych ciąż wśród szkolnych znajomych, zespół stwierdza, iż posiadanie potomka u jednej z kobiet prowokowało pozostałe do podjęcia tej samej decyzji.

- Badania wykazały, że powyższy wpływ jest najsilniejszy w krótkim przedziale czasu. Liczba ciężarnych koleżanek zwiększa się od momentu ukończenia szkoły i osiąga szczyt 2 lata później, a następnie zmniejsza się - tłumaczy Balbo.

Współautor badań Nicola Barban- adiunkt na Uniwersytecie w Groningen w Holandii potwierdza sens powyższego stwierdzenia. Tłumaczy, że chęć posiadania dziecka zwiększa się wraz z upływem czasu, a ustalenia te dotyczą czasu jeszcze przed poczęciem. Dodaje, iż wpływ ciężarnej koleżanki nie jest natychmiastowy.

Podsumowując, Balbo mówi: - Badania wykazują, że decyzja o zajściu w ciąże, to nie tylko wpływ naszych indywidualnych cech i naszego spojrzenia na świat, ale także społeczeństwa, w którym żyjemy. Ponadto dowiadujemy się także, że nasi szkolni znajomi mają na nas wpływ nawet po ukończeniu szkoły.

Dlaczego znajomi mają wpływ na decyzję o posiadaniu dziecka?

Przykładowym wyjaśnieniem wymienionych wyżej ustaleń jest fakt, iż ludzie mają tendencję do porównywania się z przyjaciółmi. Pojawienie się dziecka w najbliższym otoczeniu wywiera presję na innych, którzy tej decyzji jeszcze nie podjęli. Ponadto młodzi rodzice to zazwyczaj źródło wiadomości dla par, które szykują się do roli rodziców. Obserwując ich, zdobywają wiedzę na przyszłość, a jeszcze lepszą opcją jest posiadanie dzieci w tym samym czasie, co znajomi- tłumaczy Balbo.

- Znajomi mogą dzielić się ze sobą doświadczeniami związanymi z posiadaniem dziecka, a tym samym zmniejszyć stres wynikający z przebytej ciąży i obowiązku wychowywania dzieci. Jest to także sytuacja sprzyjająca utrzymaniu kontaktu między przyjaciółmi - dodaje Balbo.

Komentarze do: Ciąża jako kolejny efekt wpływów szkolnych przyjaciół

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz