Szukaj

Chorobliwa zazdrość

Każdy z nas wie co to jest zazdrość. Całkiem normalne uczucie, które jest integralną częścią, właściwie każdej relacji międzyludzkiej. Problem natomiast zaczyna się wtedy, kiedy pojawia się chorobliwa zazdrość, czyli taka, która potrafi zniszczyć najtrwalszy, z pozoru, związek. Chorobliwa zazdrość, jak sama nazwa wskazuje, jest pewnego rodzaju chorobą o podłożu psychicznym.

Chorobliwa zazdrość

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne konsekwencje może mieć chorobliwa zazdrość. Osoba chorobliwie zazdrosna często nie panuje nad swoim zachowaniem i ucieka się do rzeczy, o które by się wcześniej nie podejrzewała. W momencie, kiedy zazdrość nie jest już tylko zdrowym odczuciem, a zmienia się w obsesję, zaczynają się poważne problemy mogące zaważyć na istnieniu związku.

Przyczyny i objawy chorobliwej zazdrości

Gdyby kontrola nad chorobliwą zazdrością była prosta, to właściwie nie byłoby problemu. Jednak nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Patologiczna zazdrość jest toksyczna dla obojga partnerów i stopniowo potrafi zniszczyć niemalże każdy związek. Jednak nic nie bierze się znikąd i na ogół określone zachowanie ma swoje przyczyny.

Jedną z podstawowych przyczyn nadmiernej zazdrości jest niska samoocena, która wcale nie musi się odnosić do wszystkich dziedzin życia. Zazdrosna osoba może być świetnym przywódcą, organizatorem, spełniać się zawodowo i mieć tego świadomość. Natomiast jeśli chodzi o życie rodzinne, o okazywanie wrażliwości oraz uczuć, nie do końca jej to wychodzi - taka osoba często boi się, że nie spełni oczekiwań jako czuły partner. Kolejnym powodem, który również wiąże się z poczuciem niskiej wartości, jest strach, że partner lub partnerka się nami znudzi i że przestaniemy być atrakcyjni dla swojej drugiej połówki.

Często mówi się, że jeśli partner jest zazdrosny to dobrze, bo mu zależy. Pewnie! Zazdrość to normalne, zdrowe odczucie, pod warunkiem, że nie zmienia się w obsesyjne kontrolowanie drugiego człowieka. Osoby zazdrosne często dążą do tego, aby jak najbardziej uzależnić od siebie swojego partnera i ograniczyć do minimum kontakty z otoczeniem. Bywa i tak, że chorobliwi zazdrośnicy potrafią zdobić awanturę swojemu partnerowi, że ten wyszedł na towarzyskie spotkanie ze znajomym tej samej płci. Niektórzy mężczyźni są np. zazdrośni o to, że partnerka wolała iść na zakupy z koleżanką niż z nim.

Chorobliwa zazdrość a syndrom Otella

Czasami zazdrość jest tak silna, że staje się chorobą. Choroba, o której mowa to syndrom Otella. Jest to dolegliwość objawiająca się urojoną zazdrością, która wywołuje mnóstwo bezpodstawnych podejrzeń o zdradę. Osoba dotknięta tą chorobą obsesyjnie sprawdza partnera, kontrolując jego sms-y, maile czy połączenia telefoniczne, śledzi go, a oprócz tego regularnie przegląda garderobę, bieliznę i inne rzeczy osobiste w poszukiwaniu potencjalnych dowodów romansu. Oznaką zdrady okazują się absurdalne wręcz przedmioty, niemające najczęściej żadnego związku z podejrzewaną niewiernością, np. bilet komunikacji miejskiej, rachunek z kawiarni albo kwit z pralni.

Nierzadko osoby podejrzewające swojego partnera o zdradę wynajmują detektywów, mających udowodnić niewierność drugiej połówki. Ponadto w związku dochodzi często do awantur i rękoczynów, co niejednokrotnie stopniowo niszczy życie rodzinne, które bardzo ciężko potem odbudować. Jest to już najczęściej niemożliwe, bo trudno tworzyć trwały związek przy braku zaufania i ciągłych podejrzeniach. Należny również wspomnieć, że osoby z syndromem Otella mają najczęściej problem z nadużywaniem alkoholu, co zazwyczaj potęguje niekontrolowane wybuchy agresji, które niestety często prowadzą do używania siły fizycznej wobec partnera.

Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością?

W związku z tym nasuwa się pytanie, czy osoba chorobliwie i obsesyjnie zazdrosna może zapanować nad swoim zachowaniem. Jak wcześniej już było wspomniane, chorobliwa zazdrość to zaburzenie psychopatologiczne, powodujące podświadomy lęk przed odrzuceniem i popychające ludzi do różnych i niewytłumaczalnych zachowań. Najważniejsze to uświadomić sobie, że takie zachowanie nie jest normalne i że wyrządza wiele krzywdy osobom, które się kocha. Wiadomo, nie jest to łatwe i wymaga mnóstwo samokontroli, cierpliwości i przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu. Tak więc jak radzić sobie z napadami chorobliwej zazdrości?

Bardzo istotną kwestią jest to, aby nie robić awantur i nie prowokować niepotrzebnych kłótni, ponieważ one tylko niepotrzebnie zwiększają napięcie pomiędzy ludźmi. Następnie starać się być atrakcyjnym dla partnera, zaskoczyć go czymś miłym lub kupić drobny prezent, ale przede wszystkim spokojnie i szczerze rozmawiać. Należy wyjaśnić partnerowi w czym jest problem, co nam przeszkadza i na pewno jeśli dwojgu ludziom na sobie zależy, to wspólnie uporają się z kłopotem.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Chorobliwa zazdrość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz