Szukaj

Chcesz żyć dłużej? Bądź szczęśliwy, mówi badanie

Jeśli jesteś szczęśliwy i o tym wiesz, być może naprawdę powinieneś bić sobie brawo. Albowiem, bycie szczęśliwym może sprawić, że będziesz dłużej żyć. W badaniu opublikowanym on line przez Proceedings of the National Academy of Sciences, badacze z University College w Londynie, odkryli, że szczęśliwi ludzie redukują dla siebie ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 35 procent.


W odróżnieniu do innych „szczęśliwych” badań, które polegają na długoterminowej obserwacji stanów emocjonalnych uczestników, badacze w tym projekcie posłużyli się techniką nazywaną Ecological Momentary Assessment, która daje szybki obraz tego co dana osoba czuje w czasie rzeczywistym.

W tym badaniu, blisko 4 000 uczestników, w wieku od 52 lat do 79 lat, zostało poproszonych o ocenianie swojego uczucia szczęścia albo niepokoju, cztery razy dziennie, poczynając od momentu, kiedy się obudzili rano. Naukowcy obserwowali swoje świnki doświadczalne przez pięć lat, odnotowując liczbę zgonów w tym czasie.

Po tym, jak skontrolowano wiek uczestników, ich płeć, depresję, niektóre choroby, takie jak rak albo cukrzyca, a także zachowania związane ze zdrowiem, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu i aktywność fizyczna, badacze stwierdzili, że ci ludzie, którzy wyżej oceniali swoje poczucie szczęścia, żyli dłużej niż osoby z niższymi wynikami.


Byłem trochę zaskoczony tym, że działanie poczucie szczęścia było aż tak silne, nawet pośród ludzi, którzy mieli przewlekłe choroby, mówi główny autor badania, Andrew Steptoe, profesor epidemiologii i psychologii.

Autorzy jednakże szybko zaznaczają, że mimo tego, iż ich badanie miało na celu odnalezienie korelacji, a nie związków przyczynowo-skutkowych, to jednakże rzuca teraz światło na znaczenie pozytywnego patrzenia na życie.

Starzy ludzie mają potrzeby, które my, jako społeczeństwo, staramy się zaspokajać poprzez dobrą opiekę zdrowotną, na przykład, i upewniając się, iż mają oni wystarczającą ilość pieniędzy do życia, mówi Andrew Steptoe. Ale, być może, powinniśmy teraz zacząć zwracać uwagę również na ich dobre samopoczucie i poczucie szczęścia?

Inni badacze, którzy badają czasami ten ulotny stan bytu znany jako szczęście, mówią, że badanie to jest znaczące. Mam nadzieję, że będą oni w dalszym ciągu obserwować swoich uczestników przez kolejne dziesięć albo piętnaście lat, mówi Stephen Post, profesor medycyny prewencyjnej w Stony Brook University. Jak dodaje jeszcze profesor Post, różnica w poziomie śmiertelności pomiędzy szczęśliwymi i smutnymi może być jeszcze większa.

Komentarze do: Chcesz żyć dłużej? Bądź szczęśliwy, mówi badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz