Szukaj

Brak ci silnej woli? Otaczaj się ludźmi, którzy ją mają!

Podziel się
Komentarze0

Każdy chciałby mieć silną wolę – pójść na siłownię, zamiast sączyć ulubiony alkohol, który jest akurat w promocji, skończyć raport przed sprawdzeniem co nowego na Facebooku czy odmówić ostatniego kawałka tortu. Wiele osób walczy ze sobą, aby oprzeć się tego typu pokusom, podczas gdy wyniki najnowszych badań naukowych dowodzą, że ci, którzy nie mają silnej woli, rekompensują to sobie doceniając i uzależniając się od osób, które cechuje wysoka samokontrola.Rezultaty badań naukowych przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Duke, specjalizujących się w dziedzinie psychologii -  Catherine Shea, Gráinne Fitzsimons i Erin Davisson - zostały opublikowane w czasopiśmie Psychological Science.

- Wszyscy doskonale wiemy, jak ciężko jest przezwyciężyć pokusę. Dla osób, którym sprawia to szczególną trudność, ułatwieniem może być przebywanie w towarzystwie osób posiadających pewne cechy - powiedziała Catherine Shea.

Aby potwierdzić to założenie, naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty laboratoryjne i jeden w oparciu o informacje uzyskane od par będących w związkach.

W trakcie pierwszego eksperymentu uczestnicy zostali poproszeni o oglądnięcie filmu. Naukowcy chcieli przy tym, aby cześć osób nie czytała wyrazów, które migotały na ekranie. W ten sposób została celowo osłabiona wola tych osób.


Następnie wszyscy uczestnicy czytali tekst o trzech kierownikach biura, spośród których jeden wykazywał słabą wolę, kolejny silną, a ostatni wykazywał się albo silną albo słabą wolą, w zależności od sytuacji.


Zadaniem osób biorących udział w eksperymencie było ocenienie kierowników biura pod kątem predyspozycji do piastowania tego typu stanowiska. Eksperymenty zaowocowały jednoznacznymi wnioskami – osoby, których wola została osłabiona, zdecydowanie najlepiej oceniły kierownika charakteryzującego się silną wolą. Doceniając u niego tę cechę, rekompensowali oni swoją własna osłabioną wolę.

Drugi eksperyment potwierdził więc tezę: osoby, które w standardowym zadaniu wykazały słabą wolę, najlepiej doceniły kierownika z wysoką samokontrolą.

Ostatni etap badań opierał się na informacjach dotyczących 136 par. Również w tym przypadku hipoteza została potwierdzona – osoby ze słabą wolą były zazwyczaj uzależnione od swoich partnerów posiadających silną wolę.

Wyniki badań są szczególnie interesujące ze względu na to, że poprzednie badania skupiały się na negatywnych konsekwencjach słabej woli, takich jak wyniki w nauce czy stan zdrowia.

Natomiast z najnowszych badań wynika, że ludzie mający niską samokontrolę, posiadają specyficzną umiejętność odnajdywania tej cechy wśród innych i tworzenia z takimi osobami specyficznych relacji.

Catherine Shea stwierdziła, że wyniki badań świadczą o tym, że osoby o słabej woli otaczają się osobami, które pomagają im przezwyciężyć wszelkie pokusy – radzą sobie tym samym z pomocą przyjaciół.

Badania były wspierane przez kanadyjską organizację Social Science and Humanities Research Council, która promuje badania naukowe w dziedzinach humanistycznych i społecznych.

Komentarze do: Brak ci silnej woli? Otaczaj się ludźmi, którzy ją mają!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz