Szukaj

Bajki, które młodzież opowiada na swój temat

Podziel się
Komentarze0

Dorastanie to czas, w którym opowieści snute przez nastolatków na temat ich samych, odzwierciedlają ich wyobrażenia o sobie i rozwój własnej tożsamości. Według psychologów z Uniwersytetu Missouri, autobiograficzne fantazje młodzieży zależą w dużym stopniu od ich płci. Rodzice mogą i powinni wykorzystać tę wiedzę, by lepiej zrozumieć swoje dzieci w trudnym momencie przejścia w dorosłość.Jennifer Bohanek, asystentka profesora nauk psychologicznych College of Arts and Science, mówi na ten temat: „Autobiograficzne historie dają nam nieporównywalnie więcej informacji niż różnego rodzaju kwestionariusze czy obserwacje zachowań. Dostarczają wiedzy na temat tego, jak nastolatki interpretują wspomnienia i jak powoli poznają samych siebie. Prowadzone badania pokazują, że istnieją różnice pomiędzy tym, jak chłopcy i dziewczęta budują swój własny obraz i jak prezentują się otoczeniu”.

Bohanek i jej współpracownicy odkryli, że żeńska część młodzieży opowiada historie, które są dłuższe i bardziej spójne, zawierają więcej szczegółów i opisów stanów wewnętrznych i emocjonalnych.

Te tworzone przez chłopców są bardziej rzeczowe i niezbyt autorefleksyjne.


Różnice te potwierdzają się zarówno w pozytywnych, jak i negatywnych opowieściach. Badacze wskazują, że płciowe różnice wynikają z faktu, że kobiety z natury przykładają większą wagę do przeszłych zdarzeń - potrafią nadać sens swoim doświadczeniom.

Badania Bohanek i jej współpracowników polegały na wysłuchaniu opowieści 65 nastolatków w wieku od 13 do 16 lat - każdy miał przytoczyć dwie pozytywne i dwie negatywne historie.

Badani pochodzili z rodzin o różnym statusie materialnym i społecznym, badania przeprowadzane były w ich domach przez jedną lub dwie asystentki, a wyniki poddawane były analizie pod względem tematu, spójności, konstrukcji narracji i autorefleksji.

Bohanek tłumaczy: „Nasze badania wypełniły lukę w zakresie studiów o autobiograficznych opowieściach. Poprzednie próby dotyczyły tego, jak historie opowiadane są przez rodziców, a jak przez dzieci. Pokazały, że opowieści rodziców różnią się w zależności od tego, czy skierowane są do dziewczynek, czy do chłopców - ładunek emocjonalny wyjaśniany był w odmienny sposób. Inne badania wykazały, że w niektórych rodzinach mówiono o przeszłości średnio co pięć minut, co oznacza, że odnoszenie się do minionych zdarzeń jest ważnym elementem rodzinnych relacji. Nasze studia przynoszą wiedzę, że te interakcje wpływają na nastolatków i ich rozwój, a także na to, jak definiują siebie samych”.

Komentarze do: Bajki, które młodzież opowiada na swój temat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz