Szukaj

Badania pozkazują, że islamscy ekstremiści kładą nacisk na samoobronę, a nie na zdominowanie świata

Podziel się
Komentarze0

W krajach Zachodu powszechnie uważa się, że Al-Kaida chce narzucić Islam całej reszcie świata. Być może jest to faktycznie marzeniem tej grupy religijnej, ale nowe badania nad tym problemem, w jaki sposób Al-Kaida posługuje się religijnymi tekstami pokazuje, że cele islamistów są o wiele bardziej skromne.Naukowcy z Arizona State University's Center for Strategic Communication (CSC) przeanalizowali ponad 2 000 propagandowych tekstów Al-Kaidy oraz innych islamskich grup z lat 1998 – 2011.

Wybrali ponad 1 500 sentencji z Koranu, którymi posługują się ekstremiści w swoich argumentach. Zidentyfikowali również sury oraz wersety przedstawione w danej sentecji.

Rezultaty tego badania pokazują, iż większość sentencji mówi o podtrzymywaniu wiary i nadziei w obliczu ataków dokonywanych przez wrogów islamu.


Wers (9:5), znany jako „Werset Miecza”, który mówi o zwalczaniu pogan w każdym miejscu na ziemi, był użyty zaledwie... 3 razy.

- Byliśmy bardzo zaskoczeni tak ograniczonym użyciem tego wersetu - mówi jeden z naukowców - Bennett Furlow. - Powszechne przekonanie jest takie, że islamiści dążą do zdobycia światowej dominacji, a wers ten służy jako uzasadanienie tego przekonania. Odkryliśmy, że tak naprawdę nie ma to znaczenia.

Najczęściej cytowane wersety pochodzą z trzech sur: Sury 9, Surat At-Tawbah (Skrucha),  sury 3, Surat al-Imran (Rodzina Imran) oraz Sury 4, Surat an-Nisa (Kobiety).

- Odkrycia te stawiają wyzwanie idei o zderzeniu cywilizacji - mówi główny autor tego badania, profesor z ASU's College of Liberal Arts and Sciences, Jeff Halverson.

Komentarze do: Badania pozkazują, że islamscy ekstremiści kładą nacisk na samoobronę, a nie na zdominowanie świata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz