Szukaj

Awiofobia, czyli lęk przed lataniem

Strach przed lataniem, czyli awiofobia  bierze się głównie z naszego błędnego myślenia odnośnie bezpieczeństwa podczas podróży samolotem. Lęk potęguje stres, który jest związany ze znalezieniem się w nietypowej, innej niż dotychczas sytuacji. Jak więc pokonać lęk przed lataniem?

Awiofobia, czyli lęk przed lataniem

Dodatkowo stresujący jest fakt, iż w razie jakiś niefortunnych wydarzeń jesteśmy skazani wyłącznie na wyszkoloną załogę i technikę. Sami nie mamy wpływu na rozwój sytuacji.

Jednak samolot to statystycznie rzecz biorąc najbezpieczniejszy środek komunikacji. Dla porównania, w roku 2012 tylko na polskich drogach zginęło prawie 4 tysiące osób. Natomiast w wyniku wypadków lotniczych zginęło 800 osób na całym świecie. Wniosek jest prosty – wsiadając do samochodu ryzykujemy życiem o wiele bardziej niż wtedy, kiedy szybujemy w chmurach.

Sposób na pokonanie awiofobii

Zrozum swój strach

Ważne jest, abyśmy uświadomili sobie, czego tak naprawdę się boimy. Rzadko zdarza się, że nasz strach dotyczy samego lotu. Częstym powodem lęku jest to, że nie potrafimy zrozumieć dlaczego samolot, który jest tak ciężką i dużą maszyną, potrafi unieść się w powietrzu z setkami ludźmi na pokładzie.

Kolejnym powodem może być lęk wysokości lub lęk przed przestrzenią otwartą, a nawet przed zamachami terrorystycznymi. Jednak głównym powodem, przez który boimy się latać, jest strach przed katastrofą. Jednak zaledwie 10% wypadków lotniczych kończy się śmiercią pasażerów. Jeśli zrozumiemy swój lęk, możemy znaleźć rozwiązanie naszego problemu. Na przykład, jeśli boimy się wysokości, to wystarczy zająć miejsce z dala od okna, a podczas podróży zająć się czymś, co nie pozwoli nam myśleć o negatywnych emocjach. Musimy wiedzieć, czego tak naprawdę się boimy. Uświadomienie sobie przyczyny lęku pozwoli nam na pokonanie go.

Przygotuj się do lotu

Istotne jest to, aby przed lotem mieć jak najwięcej informacji. Cenna będzie rozmowa z kimś, kto już latał. Zwróćmy jednak uwagę na to, czy osoba z którą będziemy rozmawiać, nie jest tak samo przestraszona jak my. Jeśli trafimy na kogoś, kto często lata, możemy wypytać o każdy szczegół. Pamiętajmy, że każda informacja może być przydatna.

Przyjedźmy na lotnisko wcześniej, aby bez pośpiechu i nerwów załatwić wszystkie formalności bez obawy, że się spóźnimy. Weźmy pod uwagę to, że miasto może być zakorkowane, dlatego warto wcześniej obliczyć czas potrzebny na dotarcie do lotniska, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Przydatne też będą ogólne informacje, na przykład co to są turbulencje. Pamiętajmy, że wszystkie nieoczekiwane sytuacje mogą wywołać u nas niepotrzebny stres, a w skrajnych przypadkach panikę. Warto więc poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się o rzeczach, które dla nas mogą wydawać się przerażające, a tak naprawdę są rzeczą naturalną podczas lotów.

Istotne jest też to, aby zarezerwować miejsce, w którym będziemy czuć się komfortowo. Najlepiej wcześniej sprawdzić, w których miejscach najmniej odczuwalne są turbulencje lub gdzie będzie najspokojniej. W przypadku wyżej wspomnianego lęku wysokości, siadajmy jak najdalej okien. Widok zanikających domów i wzbijania się w chmury może wzbudzić w nas przerażenie.

Nie leć sam

Powinniśmy zadbać także o odpowiednie towarzystwo. Nie od dziś wiadomo, że wszystkie fobie i lęki najlepiej przezwyciężać, mając u boku kogoś zaufanego. Powinna to być osoba spokojna, która pozwoli nam się wyciszyć, lub wręcz przeciwnie, ktoś żywiołowy i gadatliwy, aby odwrócić naszą uwagę. Nie powinna być to osoba, która nas zanudza i bagatelizuje nasz lęk. Jeśli zdarzy się sytuacja, że będziemy musieć lecieć sami, możemy skorzystać z pomocy stewardesy. Bez obaw możemy poprosić, aby opowiedziała nam o locie i wyjaśniła wszystkie nasze wątpliwości z nim związane. Kiedy wyznamy, że boimy się latać, to na pewno staniemy się jej oczkiem w głowie.

Lataj jak najczęściej

Każda nowa sytuacja w naszym życiu rodzi lęk. Aby go pokonać, musimy jak najczęściej mierzyć się z nim. Im częściej mamy styczność z sytuacjami, które budzą w nas pewnego rodzaju przerażenie, tym szybciej stają się one dla nas czymś naturalnym. Tak samo jest z lataniem. Jeśli pokonamy strach i wsiądziemy pierwszy raz do samolotu, to zrobimy to także po raz drugi i trzeci. Z każdym kolejnym razem będziemy czuć, że ten lęk już nas nie dotyczy.

Nie rób tego przed lotem

Jeśli twój lęk jest naprawdę duży, to nie należy tego bagatelizować ani tym bardziej pogłębiać. Oto lista rzeczy, których nie powinniśmy robić przed wejściem na pokład samolotu:

  • nie oglądaj filmów katastroficznych,
  • unikaj latania, kiedy jesteś w złej formie,
  • nie wymyślaj teorii o tym, że coś może się wydarzyć,
  • zrelaksuj się przed wylotem,
  • nie rezygnuj z lotu w ostatniej chwili,
  • unikaj spożywania produktów zawierających kofeinę,
  • bądź miły dla innych pasażerów i dla załogi.

Pamiętajmy, że do samolotu możemy zabrać kilka drobiazgów. Nie zaszkodzi więc wziąć czegoś, co pomaga nam się zrelaksować, przywołuje miłe wspomnienia lub po prostu przynosi nam szczęście. Nasz strach jest irracjonalny i mamy ogromną szansę, aby go pokonać. Jeśli nie potrafimy sobie sami poradzić z nasza fobią, to warto skorzystać z pomocy specjalisty lub grupy wsparcia. Wymiana doświadczeń może być przydatna. Pamiętajmy, aby nie unikać lotów, a latać jak najczęściej. W trakcie podróży zajmijmy się czymś, co na przykład pozwoli nam się oderwać od snucia wizji katastrofy. Z biegiem czasu zaczniemy widzieć poprawę i lot na wakacje będzie początkiem niezapomnianej przygody.

Komentarze do: Awiofobia, czyli lęk przed lataniem (3)

Marcin100
Marcin100 12-01-2016 14:52

Jak leczyć awiofobię

1

Miałem podobnie. Samolot równał się z paniką. Znalazłem sobie specjalne zajęcia, i pomimo lekkich wątpliwości w skuteczność poszedłem. I to było najlepsze co mogłem zrobić. Latam już ponad rok. Fantastyczne są te z... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
pingwinek
pingwinek 25-06-2014 10:17

Jak pokonać strach przed lataniem?

2

Bardzo boję się latać i nie wiem jak ten strach pokonać :/ Chciałam polecieć zawsze do Anglii zobaczyć jak tam jest, abl oza ocen, marzę by zobaczyć Amerykę, te ogromne miasta ale mój strach przed lataniem jest paranoicz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze