Szukaj

Anty-Święto Dziękczynienia. Narzekanie może być dobre

Podziel się
Komentarze0

W Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia jest dobrą okazją, żeby okazać wdzięczność. A gdyby tak weekend przed tym świętem ogłosić świętem narzekania? Albowiem, jak pokazują dwa badania, które zajęły się eksploracją negatywnego myślenia, czasami wiara we wszystko co najgorsze, może okazać się w ostatecznym rozrachunku dobra.Zabawny fakt numer 1: uskarżanie się może zainspirować ludzi do zmiany złej sytuacji. Aby zmienić system, musisz wiedzieć, co z nim nie tak, mówi pani India Johnson, studentka na uniwersytecie Ohio State University, która pomagała w przeprowadzeniu jednego z badań, opublikowanych w Psychological Science.

Uczestnicy badania mieli przeczytać historię studenta na uniwersytecie Ohio State University, który nie był szczęśliwy na uczelni z powodu swojej "orientacji nowoprzybyłego". Niektóre z tych historii mówiły, iż studentowi udało się w końcu ulepszyć swoją orientację, inne – że studentowi się nie powiodło.

Wtedy ochotnikom dano również do przeczytania zewnętrzną ocenę uczelni z Wydziału Edukacji – mogli oni wybrać między zły a dobrym raportem. Co ciekawe, studenci, którzy czytali o pozytywnych zmianach u studenta, chętniej wybierali negatywny raport.


Jak wyjaśnia to pani India Johnson, aby ludzie czuli, że mogą zmienić świat i coś zrobić, muszą widzieć świat jako podlegający zmianom. Jeśli chcesz, żeby ludzie byli w stanie dokonać skoku do przodu, musisz ich najpierw doprowadzić do tego punktu. Wtedy będą chcieli szukać negatywnych informacji.

Zabawny fakt numer 2: najlepsze słowo, żeby zmotywować eksperta, może być: Nie dajesz rady. Początkujących można motywować pochwałami, ale kiedy masz do czynienia z zawodowcem, najlepiej jest go skrytykować, według nowego badania, które ukazało się w magazynie Journal of Consumer Research.

W jednym badaniu, Stacey Finkelstein i Ayelet Fishbach, obydwoje z uniwersytetu University of Chicago, przebadali reakcje początkujących i zaawansowanych studentów języka francuskiego. Ci, którzy dopiero co zaczęli naukę, znacznie częściej dokonywali postępów, jeżeli byli stymulowani miłymi uwagami ze strony nauczyciela, ale starzy wyjadacze reagowali na ostrą krytkę.

Tak samo jak badanie przeprowadzone na Ohio State University, to również sugeruje, że negatywne słowa mogą przynieść pozytywną zmianę.

Komentarze do: Anty-Święto Dziękczynienia. Narzekanie może być dobre

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz