Szukaj

American dream - rzeczywistość czy fikcja

Podziel się
Komentarze0

Amerykański sen się skończył, jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Michigan, zajmujących się nierównościami społecznymi na świecie. „Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, ludzie nie doceniają, w jakim stopniu ich przeznaczenie jest połączone z ich startem,” mówi Fabian Pleffer, socjolog z UM Institute for Social Research (ISR).Pleffer przeanalizował dane na temat dwóch pokoleń z USA, porównując je do dwóch podobnych generacji z Niemiec i Szwecji.

"Badania pokazują, że mitem jest, iż USA to kraj o wyjątkowo dużej ruchliwości społecznej," mówi dr Pleffer.

Odkrył on, że bogactwo rodziców spełnia duża rolę w dalszej karierze dzieci. Oznacza to, że choć badania te wydają się potwierdzać powszechnie znany fakt, to wreszcie są na to pierwsze naukowe dowody.

Pieniądze – bilet do lepszego życia

„Bogactwo nie tylko oznacza możliwości dokonywania zakupów, pozwala rodzinom na zakup domów w dobrych dzielnicach i posyłania dzieci do drogich szkół i uczelni, ale także posiada funkcję ubezpieczającą, oferując rodzaj prywatnej sieci bezpieczeństwa, która daje dzieciom inne możliwości, gdy wchodzą w świat dorosłych," mówi dalej Pleffer.


Takie badania spowodują zmiany w sposobie analizowania ruchliwości społecznej u socjologów i ekonomistów, którzy używali do tego innych czynników, tj. edukacja, dochody oraz zawód rodziców.

Pomimo powszechnego przekonania, że USA zapewnia wyjątkowe możliwości wspięcia się po drabinie społecznej, dane te pokazują, że bogactwo rodziców chroni dzieci w pracy ubezpieczając je, a także podtrzymując ich szanse na awans w USA - na tym samym poziomie, co w Niemczech i Szwecji, gdzie bogactwo rodziców służy również jako prywatne ubezpieczenie, większe nawet niż pomoc socjalna i publiczne programy europejskie.

Dane te, póki co, traktują zaledwie o 2 krajach europejskich, dlatego przyszłe badania dr Pleffera zostaną poszerzone o większą ilość krajów, by potwierdzić dotychczasowe wyniki. 

Choć w naszej części Europy trudno jest mówić o dobrobycie, to bez wątpienia dzięki tym badaniom możemy powiedzieć, że kryzys spowodowany na amerykańskim rynku jeszcze długo będzie miał wpływ na nasze dalsze losy.


Komentarze do: American dream - rzeczywistość czy fikcja

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz