Szukaj

Aleksytymia

Aleksytymia jest zaburzeniem procesów emocjonalnych, polega ona na niezdolności do zrozumienia, nazywania i wyrażania uczuć. Potocznie aleksytymie określa się jako analfabetyzm emocjonalny lub ślepotę uczuciową.

Aleksytymia

Termin „alekstymia” wprowadził w 1970 roku psychiatra Peter Sifneos. Ludzie cierpiący na ten syndrom, nie potrafią nie tylko wyrażać uczuć, ale również obce jest im rozładowywanie złych emocji, lęków oraz napięć.

Przyczyny aleksytymii

Aleksytymia nie jest chorobą, nie można na nią zachorować lub z dnia na dzień stać się aleksytymikiem. Większość ludzi cierpiących na aleksytymie wychowywała się w nadmiernie surowej rodzinie, bez miłości i rodzinnego ciepła. Często osoby, które ukrywają swoje uczucia lub wierzą tylko w czysty racjonalizm, są aleksytymikami.

Kolejną przyczyną aleksytymii jest nadopiekuńczość rodziców w stosunku do swojego dziecka. Rodzice chcąc dobrze dla dziecka, spełniają każdą jego zachciankę lub otaczają dziecko kopułą, chroniąc go przed przykrościami tego świata i takim właśnie zachowaniem nieświadomie wyrządzają mu krzywdę. Dziecko wychowane zbyt nadopiekuńczo, dziecko któremu nigdy niczego nie zabrakło i każda jego prośba została spełniona, nie jest w stanie w późniejszym wieku tolerować lub przyjąć pewnych niepowodzeń emocjonalnych, przez co w przyszłości może okazać się aleksytymikiem.

Jak rozpoznać aleksytymię?

Podstawową kwestią, która powinna dać nam do myślenia jest nieumiejętność wyrażania i definiowania uczuć. Przy zdiagnozowaniu upośledzenia emocjonalnego powinna zapalić się nam czerwona lampka. Przyczyną może być wiele różnych od aleksytymii powodów, jednak zazwyczaj ma to duży związek z przedstawionym syndromem. Nie istnieją jednak oficjalne i ścisłe kryteria diagnozowania alekstymii.

Skutki aleksytymii

Najczęstszym skutkiem aleksytymii jest zniszczone życie uczuciowe i samotność. Aleksytymia dotyka częściej mężczyzn niż kobiet i potwierdza to powszechny stereotyp o zimnym mężczyźnie i uczuciowej kobiecie.

Aleksytymik nierozumiejący swoich uczuć, niepotrafiący nawiązać i podtrzymać więzów międzyludzkich, nie umiejąc być empatycznym, nie jest w stanie stworzyć szczęśliwego związku z kobietą, dla której uczucia są zawsze ważne. Samotność aleksytymika wiąże się z kolejnym skutkiem, jakim jest poważny nałóg.

Alkoholizm czy narkomania są niestety bardzo powszechne wśród aleksytymików, którzy uciekają od niezrozumiałej, szarej rzeczywistości do nałogów. Poza nałogami, ludzie cierpiący na ten syndrom bardzo często wpadają w depresję. Niestety wśród aleksytymików jest duży odsetek samobójców, który poza znienawidzeniem życia wiąże się z tym, że bardzo trudno jest przekonać aleksymityka do leczenia.

Następnym skutkiem aleksytymii są zaburzenia seksualne. Powodowane one są dużym stresem, którego aleksytymik nie potrafi zredukować i prawidłowo się rozluźnić.

Nie da się żyć bez emocji. Wbrew pozorom, emocje w naszym życiu są ważne i potrzebne. Aleksytymia jest groźna, ponieważ zabiera całą radość z życia. Warto w takich przypadkach udać się do zaufanego lekarza i włożyć wszystkie siły, by wyleczyć się z tego okropnego syndromu. Zimna kalkulacja i pełny racjonalizm nie zawsze są najlepszym wyjściem, a wręcz przeciwnie, czasami mogą doprowadzić do katastrofalnych skutków.

Damian Nejman

Komentarze do: Aleksytymia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz