Szukaj

33 lata: wiek, kiedy jesteśmy szczęśliwi

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli masz 33 wiosny, możliwe jest, że jest to najszczęśliwy rok twojego życia, jak stwierdza badanie przeprowadzone przez Friends Unites (strona internetowa, gdzie przyjaciele i rodziny mogą dzielić się najlepszymi momentami, które przeżyli wspólnie albo indywidualnie). Badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na osobach w wieku powyżej 40 lat.I okazało się, że 70% z nich nie było tak naprawdę nigdy szczęśliwymi, dopóki nie osiągnęli tej magicznej granicy wieku 33 lata.

Aby porównać, badanie przedstawia następujące statystyki:

- 6% ankietowanych przyznało, że bardziej szczęśliwymi byli w swoich latach studenckich;

- 16% ankietowanych przyznało, że bardziej szczęśliwymi byli w dzieciństwie albo w okresie nastoletnim.

Uczestnicy tego badania przedstawiają wiele powodów, pośród których nie pojawia się kwestia sentymentalna, która mogłaby wyjaśnić to szczęście.

Pięćdziesiąt trzy procent respondentów najlepiej bawiło się w wieku 33 lat, 42% było bardziej optymistycznych odnośnie swojej przyszłości, 38% było mniej zestresowanych, 36% było szczęśliwych, ponieważ mieli dzieci, 31% było szczęśliwych, ponieważ ich rodzina była razem, a 21% przywołało znaczące sukcesy w życiu zawodowym w tym okresie swojego życia.


Trzydzieści lat to nowe dwadzieścia lat, stwierdza strona internetowa NewFeed.

Donna Dawson, psycholog, wyjaśnia to w ten sposób: wiek 33 lat to czas dość długi, aby otrząsnąć się z dziecięcej naiwności i nastoletniego buntu, przy jednoczesnym zachowaniu tej samej energii i entuzjazmu, tak charakterystycznych dla młodości. W tym wieku, niewinność jest już stracona, ale nasze poczucie rzeczywistości miesza się z silnym poczuciem nadziei, z duchem „wyzwania”, a także ze zdrowym zaufaniem do naszych własnych talentów i zdolności. Jeszcze nie jesteśmy naznaczeni cynizmem i znużeniem, które nadejdą w późniejszym wieku.

Nie jest to zresztą pierwsze badanie, które postawiło sobie za cel określenie najszczęśliwszych momentów albo niezbędnych warunków, które muszą być spełnione, żebyśmy się czuli szczęśliwymi.

Inne badanie z 2010 roku stwierdzało, że najszczęśliwszymi jesteśmy między 70 – 80 rokiem życia, czyli w dość zaawansowanym wieku.

Psycholog społeczny z uniwersytetu Stanford nazywa to „paradoksem dobrego samopoczucia” po 65 roku życia. Osoby dorosłe muszą mierzyć się z wyzwaniami takimi jak dolegliwości fizyczne i umysłowe, ale w tym samym momencie ich wiek i doświadczenie wynagradzają ich wiedzą, umiejętnościami społecznymi i emocjonalnymi, które naukowcy nazywają mądrością.

Według innych badań, wasze szanse na bycie szczęśliwym są większe, jeżeli: macie dwie córki, słuchacie radia, albo jesteście użytkownikami Twittera w Niemczech...

Komentarze do: 33 lata: wiek, kiedy jesteśmy szczęśliwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz