Szukaj

22 paździenika - Międzynarodowy Dzień Jąkających

Podziel się
Komentarze0

Międzynarodowy Dzień Jąkających się przypada na 22 października. Właśnie tego dnia, każdego roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się, służby zdrowia starają się zwrócić uwagę na saklę problemu, jakim jest jąkanie się. Po raz pierwszy święto odobyło się w 1998 roku.

Jak można wyczytać w książce Dawida Tomaszewskiego, autora książki „Światełko w tunelu” w Polsce jąka się około 500 tysięcy osób, a prawie 1 milion Polaków każdego dnia, ma jakieś trudności z wymową, a konkretnie blokadą mowy, co jednak przez wiele osób jest lekceważone i niekojarzone z problemem jąkania.

Według Tomaszewskiego, który przeprowadził badania na kilku tysiącach jąkających się, trudności z mówieniem nie są spowodowane problemem logopedycznym. Jak wynika z jego badań u większości badanych osób, narządy mowy działają bez zarzutów. Z tego też powodu, Tomaszewski i jego kolega, Henryk Czich – drugi z założycieli Centrum Terapii Jąkania się w Mikołowie – uważają, że sama nazwa tego światowego dnia powinna zostać zmieniona.

- Nam ta nazwa się nie podoba – mówią obydwaj. - Staramy się, żeby ją zmienić na Światowy Dzień Walki z Jąkaniem Się. Bo to nie jest choroba, tylko nawyk, którego można się pozbyć.

Co ciekawe u żadnej osoby niewidomej, nigdy nie stwierdzono tego problemu. Jak już zostało wspomniane, nawet u osób, które mają problem z jąkaniem, narządy mowy są nietkniętę, a problem leży raczej w podłożu psychicznym.

Nawet niektóre gwiazdy filmowe, czy chociażby modelki jak Joanna Kudzbalska z Wrocławia, występująca w Polskiej Edycji Top Model, miała problem z jąkaniem. Jednak odpowiednia terapia i wola walki z problemem, przyczyniły się do tego, że modelka dziś mówi bardzo płynnie.

Jąkanie się to problem, który najczęściej pojawia się między 4. a 8. rokiem życia. Z początku wygląda to niewinnie, od zwykłych zacięć na początku bądź środku zdań. Potem mogą być to powtórzenia sylab czy przeciąganie dźwięków. Niekiedy u dzieci pojawiają się powtórzenia, zwłaszcza słów – jednak nie oznacza to problemu jąkania. W tym wieku najczęściej uznaje się to za normalne trudności rozwojowe.

Obecnie, istnieje kilka rodzai terapii, które skutecznie mogą wyeliminować jąkanie. Niektóre są trudniejsze, jak terapia nowej mowy, która wymaga większego poświęcenia i motywacji do ćwiczeń. Jednak rezultaty przynoszą efekty na wiele lat. Inne są prostsze, ale efekty mogą być mniej trwałe.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: 22 paździenika - Międzynarodowy Dzień Jąkających

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz