Szukaj

Zdrowie mężczyzn - przełam wstyd

Ponad 61% mężczyzn odczuwających problemy ze strony układu moczowo-płciowego, np. gwałtowne parcie na mocz uważa swoją dolegliwość za krepującą.1 Wstyd sprawia, że wielu pacjentów zgłasza się do urologa w momencie, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Wychodząc naprzeciw potrzebom tych pacjentów, w ramach programu „Zentiva- zmieniamy przyzwyczajenia” zainicjowano akcję „Zdrowie mężczyzny”.



Akcja „Zdrowie mężczyzny” rozpoczyna się 1 listopada i potrwa do końca miesiąca. W czasie trwania akcji lekarze urolodzy na terenie całego kraju udzielać będą telefonicznych konsultacji z zakresu schorzeń układu moczowo-płciowego.

Rozmowa telefoniczna ze specjalistą, podczas której pacjent nie widzi a jedynie słyszy swojego rozmówcę, da pacjentowi możliwość przełamania wstydu i dzięki temu skonsultowania swoich problemów z urologiem. Jeśli jednak rozmowa telefoniczna okaże się dla panów zbyt krępująca, warto, aby porady zasięgnęły kobiety, które wiedzą o problemach urologicznych swoich partnerów - twierdzi prof. Sławomir Dutkiewicz, chirurg - urolog, ekspert programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia”.

Choroby układu moczowo-płciowego mają wpływ na samoocenę pacjentów, jak i na ich życie rodzinne i towarzyskie. Ponad 63% mężczyzn cierpiących na schorzenia urologiczne ograniczyło lub zrezygnowało z życia towarzyskiego,
a blisko 40% z nich odizolowało się od rodziny.2

Nie lekceważ pierwszych objawów

Jedną z najczęstszych chorób układu moczowo-płciowego występujących u mężczyzn po 50. roku życia, jest BPH (łagodny rozrost gruczołu krokowego). Częstość występowania BPH wzrasta z wiekiem i znacząco obniża jakość życia. Brak profilaktyki, lekceważenie niepokojących objawów, czy samoleczenie mogą zwiększyć ryzyko rozwoju choroby, a także spowodować niewykrycie rozwijającego się raka prostaty.


Rozwój BPH często przebiega bezbólowo, dlatego też objawy, takie jak częste oddawanie moczu w dzień i nocy czy naglące parcie na mocz są lekceważone przez pacjentów.

Sprawdź czy to także Twój problem. Odpowiedź twierdząca na przynajmniej jedno z poniższych pytań, jest sygnałem do zasięgnięcia porady specjalisty urologa.

  • Czy często oddajesz mocz w dzień i nocy?

  • Czy wyczekujesz na rozpoczęcie mikcji?

  • Czy zauważasz zwężenie strumienia moczu?

  • Czy masz przerywany strumień moczu?

  • Czy zauważasz, że wydłużył się czas oddawania moczu?

  • Czy odczuwasz gwałtowne parcie na pęcherz?

  • Czy odczuwasz bóle i pieczenia przy mikcji?

  • Czy masz odczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego?

Akcja „Zdrowie mężczyzny” ma charakter edukacyjny. Prowadzona jest w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia”. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych.

Wszystkie aktualności, dane statystyczne, materiały edukacyjne, porady i artykuły specjalistyczne dostępne są na stronie internetowej programu www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl.



1 Raport On Board, przygotowany na podstawie wybranych opracowań epidemiologicznych udostępnionych przez firmę Zentiva PL. www.zmienimyprzyzwyczajenia.pl

2 Raport On Board, przygotowany na podstawie wybranych opracowań epidemiologicznych udostępnionych przez firmę Zentiva PL. www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl

Komentarze do: Zdrowie mężczyzn - przełam wstyd

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz