Szukaj

Andropauza i leczenie oparte na testosteronie : dowody nie do końca pewne

Podziel się
Komentarze0

Stosowanie terapii na bazie testosteronu syntetycznego, w celu zatrzymania objawów andropauzy, zostało właśnie poddane w wątpliwość przez brytyjski przegląd naukowy Drug and Therapeutics Bulletin. Autorzy tego artykułu podkreślają brak konsensusu w kwestii samego istnienia andropauzy i niezbyt przekonujących dowodów dotyczących skuteczności leczenia.W swoim ostatnim wydaniu czasopismo Drug and Therapeutics Bulletin potwierdza, że cała wiedza, jaką posiadamy oraz wszystkie doświadczenia naukowe podminowują samą ideę, która chciałaby, żeby spadek poziomu testosteronu u starzejących się mężczyzn, czyli tak zwana andropauza, była jedynie prostą jednostką medyczną, która wymaga zwykłego leczenia. Autorzy artykułu podtrzymują tutaj tezę, iż w tak zwanej andropauzie raczej chodzi po prostu u małą zmianę psychologiczną, zachodzącą w męskiej psychice.

Faktem dość powszechnym jest sytuacja, że pewna ilość mężczyzn doświadcza spadku poziomu testosteronu, od 1 do 2% rocznie, od momentu ukończenia 40 roku życia. Ale odwrotnie do kobiecego estrogenu, którego produkcja spada gwałtownie, aż do momentu całkowitego zatrzymania w danym wieku, spadek testosteronu u mężczyzn nie jest nieuniknioną konsekwencją starzenia się. Około 80% mężczyzn w wieku 60 lat i 50% mężczyzn w wieku 80% lat mogą mieć poziom testosteronu równy temu, jaki mają młodsi mężczyźni.


Poza tym, ten spadek niekoniecznie musi być tłumaczony przez swoje objawy. Problemy z erekcją, spadek libido oraz brak energii i woli działania są obecne także u mężczyzn, u których poziom testosteronu jest normalny, ale którzy cierpią na inne dolegliwości. Autorzy artykułu, który ukazał się w niezależym przeglądzie Drug and Therapeutics Bulletin, wydawanym przez British Medical Journal, poddają ponownie w wątpliwość leczenie na bazie testosteronu syntetycznego.

Badania nad satysfakcją seksualną, depresją i funkcjami kognitywnymi (poznawczymi), nie są jeszcze całkowicie przekonujące. Co prawda, prace badawcze wykazują korzystny efekt terapii hormonalnej, jeśli chodzi o gęstość kości i siłę mięśniową, nie wiemy jednak czy hormon zmniejsza ryzyko złamania. Oprócz tego, leczenie ma również efekty uboczne. Może wywołać rozwój obrzęków oraz rozwój piersi u mężczyzn (ginekomastia), a także zator moczowodów. Terapia hormonalna może także zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, albo zaostrzyć ich objawy: łagodna hipetrofia prostaty, rak prostaty, choroby sercowo-naczyniowe, bezdech senny, padaczka.

W obliczu nieobecności zgody odnośnie skuteczności leczenia i istnienia andropauzy jako choroby, leczenie na bazie testosteronu u pacjentów, którzy nie mają objawów, powinno zostać przepisane, potwierdzają autorzy. Jednak lekarze nie powinni oferować takiego leczenia pacjentom bez żadnej rozmowy, która rozwiewałaby wszelkie niepewności i wątpliwości odnośnie ryzyka i korzyści wypływających z tego rodzaju terapii.

Komentarze do: Andropauza i leczenie oparte na testosteronie : dowody nie do końca pewne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz