Szukaj

Rak piersi: podnoszenie ciężarów redukuje ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego na ramieniu

Podziel się
Komentarze0

Kobiety leczone na raka piersi są mniej narażone na wystąpienie obrzęku limfatycznego ramion, kiedy trenują progresywnie podnoszenie ciężarów. Ryzyko jest to mniejsze od 35% do nawet 70%, podają naukowcy. Od dawna zaleca się kobietom leczonym na raka piersi, aby unikały podnoszenia ciężarów ważących powyżej 2,27 kg, gdyż w ten sposób unikną wytworzenia się obrzęku limfatycznego, wywołanego akumulacją limfy w jednym z ramion.Ale, badanie przeprowadzone w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych, na 154 kobietach leczonych na raka piersi, pokazuje, że podnoszenie ciężarów nie tylko nie zwiększa ryzyka utworzenia się obrzęku limfatycznego, ale także zmniejsza go w sposób bardzo znaczący.

Obrzęk limfatyczny to choroba chroniczna, która wywołuje opuchnięcia nóg albo ramion u osób, które są leczone na raka. Może się objawić w momencie, kiedy węzły limfatyczne są wyeliminowane albo opróżnione w trakcie leczenia – niezależnie od tego, czy działoby by się to przez chirurgię, czy też przez radioterapię.

Stopniowe zwiększanie ciężaru

Połowa uczestniczek badania ćwiczyła więc na siłowni przez jeden rok. W ciągu pierwszych trzynastu tygodni, trener pokazywał im w jaki sposób wykonywać prawidłowo serie ćwiczeń. Następnie, kobiety te ćwiczyły już samodzielnie. Na początku, podnoszone ciężary nie przekraczały 1 kilograma. Następnie, progresywnie zwiększano obciążenie.

Należy zauważyć, że wszystkie te kobiety nosiły odzież kompresyjną na ramionach w czasie wykonywania ćwiczeń.

Rezultat: 17% kobiet, które nie podjęły się tego programu podnoszenia ciężarów, miało obrzęk limfatyczny, przeciwko 11% u tych kobiet, które uczestniczyły w tym programie ćwiczeń. A u tych kobiet, które przeszły ablację powyżej 5 węzłów, obrzęki limfatyczne pojawiły się jedynie u 7% spośród tych, które regularnie podnosiły ciężary, w porównaniu do tych 22% kobiet spośród tych, które tego nie robiły.

Rezultaty te są ważne, według autorów badania, ponieważ aż do 47% kobiet, które przechodzą operację chirurgiczną – mastektomia częściowa albo mastektomia totalna – może zostać dotkniętych obrzękiem limfatycznym.

Leczenie jeszcze nie znane

Obrzęk limfatyczny jest chorobą, przeciwko której istnieje mało skutecznych terapii. Aczkolwiek, pewne badanie kanadyjskie, opublikowane w 2006 roku, pokazało, że kombinowana terapia decongestantami (TDC) pozwalała zredukować o połowę objętość ramienia osób chorych na obrzęk limfatyczny po tym, jak były one leczone na raka piersi.

Kombinowana terapia decongestantami polega na ręcznym drenażu limfatycznym oraz na noszeniu ubrania kompresyjnego. Niektóre kliniki oferują kombinowaną terapię decongestantami, ale jest ona droga i nie zawsze jest pokrywana przez ubezpieczenie zdrowotne. W Kanadzie, na przykład, w niektórych prowincjach system zdrowia pokrywa całkowicie koszty tej terapii.

Komentarze do: Rak piersi: podnoszenie ciężarów redukuje ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego na ramieniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz