Szukaj

Polki kochają uśmiech z wyższej półki

Podziel się
Komentarze0

Od lat żywe jest przekonanie, że Polki to najpiękniejsze kobiety na świecie. I nie jest ono zupełnie oderwane od rzeczywistości. W porównaniu z Niemkami, Brytyjkami czy Amerykankami polskie kobiety deklasują konkurencję. A czy tak samo jak one, Polki dbają o zdrowie?

Polki kochają uśmiech z wyższej półki


Polki kochają uśmiech z wyższej półki

Świadomość Polek dotycząca stanu swojego zdrowia w ostatnich latach bardzo wzrosła. Kiedyś do lekarza wyganiał nasze rodaczki tylko ból lub problemy zdrowotne utrudniające życie. Obecnie panie coraz częściej kładą nacisk na profilaktykę. I chociaż trend ten można zaobserwować szczególnie wyraźnie wśród mieszkanek metropolii i dużych miast, to jednak w niektórych dziedzinach zdrowia nadal odstajemy od europejskiej normy.

Do dentysty coraz chętniej

Co ciekawe, Polki coraz chętniej korzystają z usług stomatologa. Już obecnie panie stanowią blisko 70 proc. pacjentów gabinetów dentystycznych. Co więcej - do lekarza stomatologa przyprowadzają także swoje dzieci, a nawet… wystraszonych mężów. W Polsce wciąż pokutuje stereotyp gabinetu sprzed 20-30 lat stąd wielu pacjentów nadal boi się usiąść na fotelu i otworzyć buzię. Jednakże w tym wypadku to panowie są większymi tchórzami niż panie. Skutkuje to później tym, że mężczyźni mają o wiele więcej zaniedbań w jamie ustnej niż ich rówieśniczki - tłumaczy lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach i dodaje, że stan zdrowia jamy ustnej u Polek na przestrzeni ostatnich 10 lat znacznie się poprawił. W górę przesunęła się także granica wieku, w którym Polki tracą zęby. Obecnie nietrudno znaleźć 50-60-letnie kobiety, które mogą się pochwalić pełnym uśmiechem.

Nie tylko leczenie

Polki nie tylko zwracają uwagę na leczenie. Coraz większą rolę odgrywa także estetyka ich uśmiechu. Do mojego gabinetu coraz częściej pacjentki przychodzą nie tylko na wypełnianie ubytków czy zabiegi higienizacyjne, ale także po to, by poprawić wygląd zębów. Na pierwszym miejscu jest oczywiście wybielanie. Jest to zabieg stosunkowo tani. Wybielić zęby nakładkowo możemy już za 800 zł, a efekt utrzyma się nawet kilka lat - mówi dr Nowak. O tym, że Polki chcą mieć hollywoodzki uśmiech świadczą chociażby statystyki. Szacuje się, że w zeszłym roku na samo wybielanie nasze rodaczki zostawiły w gabinetach około 1 mln zł.


Coraz częściej Polki decydują się także na założenie licówek, które nie tylko zapewniają idealną biel zębów, ale także korygują drobne wady zgryzu. Z kolei braki w uzębieniu panie coraz chętniej uzupełniają przy pomocy implantów, a nie tradycyjnych mostów czy protez akrylowych. Takie zabiegi są dość kosztowne, jednakże przeglądając statystyki rynkowo-ekonomiczne można łatwo zobaczyć, że zarabiamy coraz więcej. Z tego powodu też coraz więcej pieniędzy inwestujemy w swoje zdrowie i wygląd. Pacjentki od dawna przestały się zadowalać podstawowym leczeniem, w gabinecie szukają natomiast najnowszych zdobyczy medycyny. Dlatego też systematycznie wzrasta liczba kobiet korzystających z prywatnej opieki stomatologicznej na najwyższym poziomie. Obecnie za swoje leczenie woli zapłacić ponad połowa pań. Jedynie ok. 40 proc. korzysta z leczenia refundowanego, a i tak ich liczba stale spada – wyjaśnia stomatolog.


Mieć uśmiech jak Meryl Streep


Nie tylko warunki ekonomiczne wpływają na większą dbałość o uzębienie. Idealnie równe i białe uśmiechy promuje także show biznes. Podczas niedawnej gali rozdania Oscarów na czerwonym dywanie wszyscy nie tylko podziwiali kreacje aktorek, ale także zwracali uwagę na uśmiechy. Zdobywczyni Oscara Meryl Streep mimo swojego dojrzałego wieku, olśniewa pięknymi zębami. Pacjentki nieraz przychodzą i zastanawiają się jak to możliwe, że w średnim wieku można mieć tak idealne uzębienie i zdarza się, że wzorują się pod tym względem na gwiazdach kina czy estrady, prezenterach tv, a nawet politykach - tłumaczy z uśmiechem dr Bartosz Nowak i dodaje, że zdrowe zęby i prawidłowy zgryz odejmuje nam co najmniej kilka lat od wizerunku.

Trudne życie szczerbatej

Niemki, Brytyjki czy Amerykanki mają obsesję na punkcie swojego uśmiechu. Chociaż nieraz nie mogą się pochwalić zniewalającą urodą tak jak Polki to jednak pod względem dbałości o uzębienie stoją w światowej czołówce. Przejawia się to do tego stopnia, że np. w Stanach Zjednoczonych braki w uzębieniu są postrzegane jako rodzaj niepełnosprawności. Po części Amerykanki mają trochę racji w takim rozumowaniu, ponieważ przy lukach w szczęce czy żuchwie dochodzi do uszkodzeń funkcji uzębienia, żucia i odbija się to negatywnie na stanie zdrowia całego organizmu - wyjaśnia dr Nowak. Poza tym, jak dowodzą badania, blisko połowa uwagi skupia się na uśmiechu naszego rozmówcy i każda kobieta, która może się pochwalić równymi i białymi zębami jest znacznie bardziej pozytywnie odbierana w społeczeństwie. Coraz częściej także Polki zwracają uwagę na swoje uśmiechy, a szczerbate nie mają szans na lepsze stanowisko w pracy czy nawet na udaną randkę.

Komentarze do: Polki kochają uśmiech z wyższej półki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz