Szukaj

Menopauza i andropauza - współżycie seksualne

Podziel się
Komentarze6

Wraz z upływem lat obniża się sprawność i aktywność. Dotyczy to także aktywności seksualnej. Wiele kobiet uskarża się na spadek zainteresowania seksem po menopauzie oraz obniżeniu zdolności do przeżywania orgazmu. Jednak część kobiet stwierdza nie spadek, lecz wzrost zainteresowania seksem po przebyciu menopauzy.

Świadczy to o indywidualnych reakcjach na zmiany fizjologiczne i czynnikach psychologicznych związanych z menopauzą.

Menopauzy nie można uważać za początek końca życia seksualnego. Nasza kultura przesiąknięta kultem młodości, chciałaby traktować starszych ludzi jako neutralnych seksualnie. W rzeczywistości seks towarzyszy nam do późnej starości, zmieniając oczywiście swoją intensywność i formę. Po menopauzie potrzeby seksualne nadal są silne, choć z reguły są słabsze niż w latach młodości. W okresie menopauzy estrogeny są nadal wytwarzane, lecz w znacznie ograniczonym stopniu (o ponad 75%). Estrogeny mają duży wpływ na popęd seksualny kobiety. Większość badań nad życiem seksualnym wykazała wzmożony popęd seksualny kobiet w czasie "szczytu" estrogenowego, czyli w okresie okołoowulacyjnym. Zaskakujące jednak jest to, że w okresie przed krwawieniem miesiączkowym, kiedy poziom estrogenów jest niski, kobieta również odczuwa wzmożony popęd seksualny. Na tej podstawie widać, że nie tylko estrogeny decydują o naszym życiu seksualnym, ale że musi istnieć jeszcze jakiś inny mechanizm regulujący te sferę aktywności.

Jeśli kobieta jest w odpowiednim stanie emocjonalnym, potrzeba współżycia seksualnego jest u niej prawie że stała, niezależnie od tego, w jakim stadium cyklu płciowego się znajduje. Stan emocjonalny jest więc elementem decydującym o chęci współżycia również po okresie menopauzy, gdy poziom hormonów estrogenowych bardzo się obniży. Pociąg seksualny wydaje się co najmniej w takim stopniu determinowany przez stan psychiczny, co przez hormony płciowe. Kobiety w tym okresie mogą odkryć przyjemność i zadowolenie, jakich dostarcza współżycie wolne od lęku przez zajściem w ciążę, ale też mogą wytworzyć w sobie przekonanie, że utrata płodności stawia je w pozycji mniej atrakcyjnych partnerek seksualnych.


W wielu przypadkach spadek popędu seksualnego następuje w czasie 2-3 lat okołomenopauzalnych, gdy występuje największe nasilenie objawów związanych z menopauzą. Uderzenia gorąca, bezsenność, nie wpływają dobrze na psychikę kobiety. Organizm przyzwyczaja się jednak do niższego poziomu hormonów płciowych i zainteresowanie seksem może powrócić. Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) nie wpływa w bezpośredni sposób na poziom libido. Wpływ hormonalnej terapii jest tylko pośredni, przez redukcje menopauzalnych dolegliwości, takich jak uderzenia gorąca czy redukcję dyskomfortu (suchości) w pochwie. Najbardziej istotną rolę w utrzymaniu zainteresowania życiem seksualnym odgrywa stan zdrowia oraz posiadanie interesującego kochającego partnera. Bardzo pomocny jest głęboki związek uczuciowy. Na zasadzie sprzężenia zwrotnego będzie on oddziaływać na psychikę kobiety, pozwalając jeszcze przez wiele lat cieszyć się aktywnym życiem.


O męskiej menopauzie, czyli andropauzie, nauka wie znacznie mniej. Andropauza są to zmiany wynikające z obniżenia się zawartości testosteronu w starzejącym się organizmie męskim. Poziom testosteronu u mężczyzn między 40 a 70 rokiem życia może obniżyć się o prawie 40%, czemu towarzyszy zmniejszenie masy kostnej i mięśniowej, nadwaga, obniżenie witalności oraz płodności. U większości starzejących się mężczyzn zwiększa się też sprawność seksualna. Niektórzy mężczyźni poddają się terapii testosteronowej, tak jak w przypadku terapii hormonalnej estrogenowej u kobiet. Istnieje jednak wiele zagrożeń związanych z terapią testosteronem.

Po pięćdziesiątce u mężczyzn proces wzwodu członka trwa na ogół dłużej. Nawet przy bezpośredniej stymulacji członka może minąć kilkanaście lub więcej minut zanim zastanie osiągnięty pełny wzwód. Problem przedwczesnego wytrysku nasienia, częsty wśród młodych mężczyzn, u starszych - przestaje istnieć. Stosunek może trwać dłużej, dzięki czemu wiele kobiet osiąga większa satysfakcję ze współżycia seksualnego. Dość częstym zjawiskiem u starzejących się mężczyzn są problemy z utrzymaniem wzwodu prącia przez dłuższy czas.

Młody mężczyzna przeżywa dwa stopnie orgazmu. Najpierw odczuwa zbliżanie się wytrysku (trwa to 2-3 sekundy), następnie traci kontrole nad możliwością powstrzymania ejakulacji. W starszym wieku pierwsza faza często znika i wytrysk nie jest poprzedzony "sygnałem ostrzegawczym". W miarę wieku ilość ejakulatu oraz siła, z jaką następuje, wytrysk ulegają zmniejszeniu. Po wytrysku wzwód prącia trwa bardzo krótko, do osiągnięcia zaś kolejnego potrzeba dużo czasu, nawet kilka godzin (młodemu mężczyźnie na ogół wystarcza kilka minut). Zdarza się, że starszy mężczyzna nie ma wytrysku podczas stosunku. Nie oznacza to, że stracił on zdolność do ejakulacji, lecz że osiągnął wystarczającą satysfakcje bez wytrysku nasienia. Nawet po sześćdziesiątce mężczyzna może kontynuować częste współżycie seksualne i osiągnąć satysfakcję, nawet jeśli wytrysk pojawia się dość rzadko.

Sformułowanie męska menopauza nie jest dość trafne, ponieważ tak naprawdę, w klasycznym rozumieniu tego zjawiska, mężczyźni nie przechodzą menopauzy. Wraz z menopauzą kończy się proces dojrzewania komórek jajowych i kobieta staje się praktycznie bezpłodna, mężczyzna natomiast może wytwarzać nową spermę każdego dnia. Jest on w stanie zostać ojcem nie tylko po ukończeniu 70 lat, lecz nawet później.

Komentarze do: Menopauza i andropauza - współżycie seksualne (6)

Mukuk
~Mukuk 23-03-2007 11:34

Mój seksapil

2

Mam 55 lat i wciąż wielką ochotę na seks. Uprawiamy go z mężem na wszelkie sposoby. Mąż jest chętny, ale zauważyłam, że jego członek potrzebuje więcej czasu, aby "walczyć". Ja jestem ciągle pobudzona i często m... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
rafal260@
rafal260@ 30-12-2007 14:17

Brak popędu na seks

1

moja kobieta bierze tabletki antykoncepcyjne i nie wiem czy to jest powód ze nie ma popędu na sex robimy to bardzo rzadko co mam robić bo zaczynam sie bać ze mnie zdradza co morze być powodem ona ma 29 lat pomocy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
barbara
~barbara 30-03-2007 20:19

klimakterium

1

czy w wieku 52 lat mozna zajsc jeszcze w ciaze , jezeli ma sie jeszcze okres?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Pela
~Pela 25-10-2006 11:18

andropauza

2

..a ja odkryłam rzecz straszn a/dla mnie/u moejego męża w tym okresie/47l/teraz jego "druga połowa"doszła do "głosu"i woli "chłopczyków"...mnie też chce/mamy za sobą bardzo udane współżyci... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze