Szukaj

Kobiety w czerwieni postrzegane są jako zagrożenie seksualne

Podziel się
Komentarze0

Kobiety ubrane na czerwono są postrzegane przez inne kobiety jako zagrożenie seksualne - tak sugerują badania przeprowadzone przez naukowców z University of Rochester, Uniwersytetu w Trnavie na Słowacji i Słowackiej Akademii Nauk i opublikowane w Personality and Social Psychology Bulletin.

Czerwony wysyła silny sygnał

Wstępne badania wykazały, że kobiety są bardziej skłonne do postrzegania innych kobiet jako „otwartych seksualnie”, jeśli ubrane są na czerwono - i rzeczywiście - kobiety w czerwieni miały większą szansę poznać atrakcyjnego mężczyznę.

Nowe badania składały się z trzech oddzielnych eksperymentów, które opierały się na pokazywaniu kobietom zdjęć innych kobiet z zamazanymi twarzami. Naukowcy wykorzystali program graficzny, aby zmienić kolor ubrania na fotografii tak, aby to była jedyna różnica między zdjęciami.

W pierwszym badaniu, uczestnikom pokazywano zdjęcia kobiety w czerwonej albo w białej sukience i zadano dwa pytania: "Jak bardzo osoba na fotografii jest zainteresowana seksem" i "Jak bardzo jest uwodzicielska?" Uczestnicy uważali, że kobieta w czerwonej sukience była znacznie bardziej otwarta seksualnie, niezależnie od tego, czy uczestnicy byli obecnie w związku, czy nie.

Zobacz również:

Drugi eksperyment, w którym użyto tych samych zdjęć, został zaprojektowany w celu ustalenia, czy kobiety byłyby bardziej skłonne do oczernienia kobiety w czerwonym stroju. - Poprzez oczernienie rozumiemy mówienie źle o innej osobie, aby wydawała się gorsza, niepożądana lub nielubiana, która tak naprawdę wydaje się lepsza i bardziej atrakcyjna – powiedział główny autor Adam Pazda.

Naukowcy odkryli, że kobiety były bardziej skłonne zgodzić się ze stwierdzeniem: "Przypuszczam, że ta kobieta oszukuje ludzi", niewiele z nich zgodziło się ze stwierdzeniem: "Przypuszczam, że ta kobieta nie ma pieniędzy."

Trzecie badanie zostało przeprowadzone w kraju Europy Wschodniej, a nie w Stanach Zjednoczonych. Kobiety na zdjęciach pokazywane były w czerwonych lub zielonych ubraniach. Wszystkie uczestniczki tego badania były obecnie zaangażowane w związki. Zapytano je, czy zostawiłyby swojego partnera z kobietą ze zdjęcia. - Kobiety niechętnie zostawiłyby swojego mężczyznę sam na sam z kobietą w czerwonej sukience - powiedział Pazda.

Opracowała: Agnieszka Witek

Komentarze do: Kobiety w czerwieni postrzegane są jako zagrożenie seksualne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz