Szukaj

Kobiece łzy zmniejszają libido mężczyzn

Podziel się
Komentarze0

Drogie panie, płacz niczemu nie służy, jeśli chcemy zmiękczyć mężczyznę, a jedynym efektem działania naszych łez będzie spadek jego libido. Jest to konkluzja wypływająca z badania zrealizowanego przez zespół badawczy z Izraela, który chciał sprawdzić, czy nasze łzy zawierają składniki chemiczne wpływające na zachowanie innych.Opublikowane niedawno w dzienniku Science, badanie to być może oznacza początek odpowiedzi na pytanie, które naukowcy stawiają sobie od dawna, jak odnotowuje New York Times: dlaczego ludzie, w przeciwieństwie do innych gatunków, płaczą także łzami emocjonalnymi, a nie tylko łzami „pożytecznymi”, które mają na celu ochronę oczu przed zanieczyszczeniami?

Naukowcy zebrali więc łzy wypłakane przez kobiety podczas oglądania smutnego filmu, tak samo jak neutralne roztwory solne, które zostały poddane kontaktowi ze skórą kobiecą. Następnie naukowcy poprosili mężczyzn, aby powąchali te dwa rodzaje płynów. Mężczyźni nie wyczuli żadnego szczególnego zapachu, ani jednego ani drugiego roztworu.

Naukowcy następnie pokazali mężczyznom zdjęcia kobiet o neutralnym wyrazie twarzy, a ci mężczyźni, którzy wąchali łzy, uznali kobiety za mniej pociągające seksualnie – odwrotnie do mężczyzn, którzy wąchali jedynie roztwór solny. U mężczyzn, którzy wąchali łzy, zaobserwowano także oznaki spadku poziomu testosteronu, podają naukowcy.


Następnie, pokazano mężczyznom smutne filmy, podczas oglądania których mierzono im aktywność ich mózgów przy pomocy rezonansu magnetycznego. Okazało się, że ta część mózgu, która jest odpowiedzialna za przyciąganie seksualne, u tych mężczyzn, którzy wąchali łzy, była mniej aktywna niż ta sama strefa u innych.

Doświadczenia te pokazują, że łzy emocjonalne wysyłają pewną wiadomość, potwierdza jeden z badaczy: sygnały chemiczne to pewna postać języka. Ogólnie rzecz biorąc, to, co nam się udało wykazać, to sygnał chemiczny mówiący „nie” albo przynajmniej „nie teraz”.

Następnie, naukowiec stwierdza, iż nie chce absolutnie przez to powiedzieć, że to odkrycie może być użyteczne dla naszych aktualnych miłosnych relacji. Nie mówię, że zalecam kobietom płakanie w celu wysłania wiadomości. O wiele łatwiej jest powiedzieć po prostu „nie”, podkreśla uczony.

Naukowcy zainteresowali się teraz łzami emocjonalnymi mężczyzn – nie mogli wcześniej tego zrobić, ponieważ nie mogli znaleźć mężczyzn, którzy potrafiliby dobrze płakać. Naukowcy oceniają, że łzy męskie także przenoszą sygnały chemiczne, których, być może, celem jest redukcja agresji u innych mężczyzn (przywołując badanie, które wykazało, że kiedy kretoszczury zalewają się łzami, zmniejsza to agresywność u innych).

Komentarze do: Kobiece łzy zmniejszają libido mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz