Szukaj

Joga może pomóc zwalczać zmęczenie u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Około jednej trzeciej kobiet, które zwalczyły raka piersi, doświadcza zmęczenia wpływającego na jakość ich życia. Ale, pewne niewielkie badanie stwierdza teraz, że joga może pomóc odzyskać część utraconej witalności. Po trzech miesiącach kursu jogi, dwa razy w tygodniu, grupa kobiet, które przeżyły raka piersi, z Kalifornii, donosiła o znaczącym zmniejszeniu zmęczenia oraz o wzroście żywotności.Kontrolna grupa kobiet, która nie uprawiała jogi, choć brała udział w zajęciach informacyjnych na temat życia po nowotworze piersi, nie odczuła zmian na poziomie zmęczenia i depresji.

Doktor Maira Compos, badaczka ze szkoły medycznej na uniwersytecie University of Miami's Miller School of Medicine, która nie brała udziału w tym badaniu, stwierdza, że odkrycia te są podobne do rezultatów poprzednich badań, które przyglądały się jodze oraz pacjentom z nowotworami.

Utrzymujące się zmęczenie, całymi latami po wyleczeniu raka, jest powszechnym problemem, którego przyczyny nie są znane. Na zmęczenie takie w zasadzie nie ma żadnego lekarstwa. Niektore badania pokazały, że techniki redukowania stresu albo ćwiczenia, pomagają zmniejszyć zmęczenie u pacjentów chorujących na raka oraz generalnie u tych, którzy przeżyli.

Ale żadne z tych badań nie wzięło na cel konkretnie ludzi wyleczonych z raka, doświadczających zmęczenia, aby sprawdzić, czy potencjalna terapia może cofnąć ten problem, jak mówi profesor Julienne Bower, z departamentu psychologii na University of California w Los Angeles.

Badacze z University of California więc zrekrutowali 31 pacjentek wyleczonych z raka piersi, które przeszły przez terapię zmęczenia. Terapia ta trwała 12 tygodni i miała miejsce w centrum medycznym UCLA Medical Center. Każda kobieta była przypadkowo przypisana bądź do uczestnictwa w 90-minutowej sesji jogi w tygodniu, bądź do dwugodzinnych zajęć na temat zdrowia raz w tygodniu.


Na początku badania, każda grupa kobiet miała podobne wyniki w kwestionariuszu, który oceniał ich poziom zmęczenia. Grupa biorąca udział w zajęciach na temat zdrowia doświadczała mniej więcej takiego samego poziomu zmęczenia i energii przez cały okres trwania badania. Aczkolwiek, grupa biorąca udział w zajęciach z jogi donosiła o 26-procentowym spadku zmęczenia oraz o 55-procentowym wzroście poziomu energii po 12 tygodniach terapii.


Kobiety ćwiczące jogę również donosiły o znaczącym poziomie zmniejszenia zmęczenia nawet trzy miesiące po przerwaniu terapii. Odkrycia te, opublikowane w specjalistycznym przeglądzie Cancer, nie udowadniają, że joga poprawia poziom zmęczenia, jednakże, jak odnotowują badacze, obydwie grupy kobiet mialy podobne oczekiwania, iż przypisane im leczenie im pomoże, tak więc efekt placebo nie jest dobrym wyjaśnieniem dla poprawy zaobserwowanej w grupie z jogą.

Profesor Jacquelyn Banasik, z College of Nursing at Washington State University, odnotowała również poprawę w poziomie zmęczenia związanego z rakiem, po lekcjach jogi, o czym opowiedziała w badaniu opublikowanym w Journal of the American Academy of Nurse Practitioners w 2010 roku.

Nie mogę powiedzieć, że joga jest jedynym sposobem na osiągnięcie rezultatów zaobserwowanych w naszym i w innych badaniach, mówi profesor Jacquelyn Banasik. Zajęcia z baletu dla początkujących – które skupiają się na formie i na właściwej postawie – mogą mieć podobne efekty. Zdobycie poczucia kontroli nad swoim ciałem, kiedy mamy chorobę taką jak rak piersi, może być bardzo dużą częścią zaobserwowanych efektów.

Obydwa badania skupiły się na Inyengar joga, która polega na powolnym przyjmowaniu pozycji oraz na zwracaniu uwagi na utrzymanie poprawnej formy. Doktor Maira Compos mówi z kolei, iż akupunktura, ćwiczenia oraz fizyczna terapia są czasami używane do leczenia pacjentów po nowotworach, cierpiących z powodu zmęczenia.

Jak sama jeszcze stwierdza, nie przepisywałaby nikomu jogi w oparciu o to nowe badanie. Lepiej jest bowiem porównać jogę z innymi ćwiczeniami. Pacjentki powinny rozmawiać ze swoimi lekarzami o zmęczeniu pojawiającym się po leczeniu raka. Nie powinny one cierpieć tylko dlatego, że miały kiedyś raka, podkreśla jeszcze doktor Maira Compos.

Komentarze do: Joga może pomóc zwalczać zmęczenie u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz