Szukaj

Brak snu może być czynnikiem powodującym złośliwego raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań, które opublikowali lekarze z University Hospitals Case Medical Center's Seidman Cancer Center oraz Case Comprehensive Cancer Center na Case Western Reserve University, na łamach przeglądu naukowego Breast Cancer Research and Treatment - brak snu jest ściśle powiązany z występowaniem złośliwego raka piersi.Pierwsze tego rodzaju badanie, przeprowadzone przez Cheryl Thompson, ukazało związek między niewystarczającą ilością snu a biologicznie złośliwymi nowotworami, a także z prawdopodobieństwem nawrotu choroby.

Zespół badawczy przeanalizował dokumentację medyczną i odpowiedzi  412 ankietowych kobiet po menopauzie i chorych na raka piersi z Oncotypem DX, które były leczone w UH Case Medical Center.

Dokumentacja ta oraz ankiety były powszechnie wykorzystywane do prowadzenia badań nad leczeniem raka piersi we wczesnym stadium poprzez przewidywanie prawdopodobieństwa nawrotu.
 
Wszystkie pacjentki, które w momencie postawienia diagnozy były zatrudnione, zapytano o przeciętną ilość snu w trakcie dwóch ostatnich lat.

Wyniki pokazały, że kobiety przed postawieniem diagnozy raka piersi, które zaznaczyły przeciętnie 6 lub mniej godzin snu w ciągu nocy, miały wyższy wskaźnik Oncotype DX, czyli podwyższony wskaźnik nawrotu choroby.


Test Oncotype DX przypisuje guzowi wskaźnik nawrotu w oparciu o poziom ekspresji kombinacji 21 genów.

To pierwsze badanie, które zasugerowało, że u kobiet śpiących zwykle mniej, może rozwinąć się rak piersi w porównaniu do tych, których sen jest dłuższy - mówi dr Thompson, która jest adiunktem w Case Western Reserve University School of Medicine oraz główną autorką badań. - Znaleźliśmy ścisłe powiązanie między mniejszą liczbą godzin snu w nocy a gorszymi wskaźnikami nawrotu choroby, szczególnie u pacjentek z rakiem piersi po menopauzie.

Badania mogą wskazywać, iż brak wystarczającej ilości snu być może powoduje złośliwe guzy, jednak musi zostać przeprowadzonych więcej badań, by móc zweryfikować te wnioski i zrozumieć przyczyny tego powiązania.

Autorzy wskazują, że u kobiet po menopauzie istnieje silna korelacja czasu snu i wskaźników nawrotów choroby, podczas gdy u kobiet przed menopauzą brak tej zależności.

Wiadomo jest, że inne mechanizmy odpowiadają za raka piersi przed menopauzą, a inne po niej. Dane sugerują, iż sen może mieć duży wpływ na rozwój nowotworu piersi po menopauzie.

Krótki czas snu stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, bo powoduje nie tylko otyłość, cukrzycę i choroby serca, ale także raka - mówi Li Li, doktor medycyny, współautor badania  oraz lekarz rodzinny w Departmentcie Medycyny Rodzinnej na UH Case Medical Center, a także adiunkt na Case Western Reserve University School of Medicine. - Skuteczna interwencja w celu zwiększenia ilości snu oraz poprawieniu jego jakości może okazać się nieoceniona w zmniejszeniu ryzyka zachorowalności na złośliwego raka piersi oraz jego ponownego wystąpienia.

Komentarze do: Brak snu może być czynnikiem powodującym złośliwego raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz