Szukaj

Bizneswoman

Bizneswoman to szerokie pojęcie, oznaczające kobietę prowadzącą własny biznes. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku działalność gospodarczą prowadziło ponad 3 mln osób, w tym około 1 mln 55 tys. kobiet. Bizneswoman stanowią 34,6 % polskich przedsiębiorców, co jest wysokim wynikiem w skali Europy (6. miejsce).

Bizneswoman

Dane GUS-u wskazują, że przeciętne bizneswoman to kobiety dojrzałe - tylko 8,5% z nich nie osiągnęło wieku 30 lat. Polskie kobiety przedsiębiorcze są też dobrze wykształcone. Wśród głównych motywów, które skłoniło je do założenia własnego biznesu, bizneswoman wskazują: wyższe zarobki, chęć samorealizacji, możliwość decydowania o swoim zatrudnieniu i warunkach pracy.

Kim jest bizneswoman?

Bizneswoman niejedno ma imię

Czy każda bizneswoman ma dyplom prestiżowej uczelni, biega w szpilkach i tworzy biznesplan, zamknięta w szklanym gabinecie? Okazuje się, że kobiety prowadzące własne przedsiębiorstwa różnią się od siebie w zasadniczy sposób. Wynika to głównie z rozmaitych typów profili zakładanych firm - zajmować można się zarówno szyciem zabawek, jak i tworzeniem oprogramowania komputerowego.

Cechy bizneswoman

Praca bizneswoman znacząco różni się od monotonnych obowiązków wykonywanych na etacie. Przedsiębiorcza kobieta powinna przede wszystkim mieć pomysł na własny biznes, a także intuicję, która podpowie, jak trafić w gusta potencjalnych klientów. Bizneswoman musi być odważna, pewna siebie i niezależna - takie cechy są niezbędne, jeśli planujemy przebić się na rynku z własną działalnością. Istotne jest także zaangażowanie i liczenie się z tym, że prowadzenie firmy wymaga więcej energii i czasu niż praca na etacie. Kreatywność, komunikatywność i znajomość trików marketingowych pomogą bizneswoman w pozyskiwaniu klientów czy kontrahentów.

Przeszkody kulturowe na drodze bizneswoman

Kobieta w kuchni

Mimo przemian kulturowych, które dokonały się w XIX i XX wieku, wciąż pokutuje przekonanie, że miejsce kobiety znajduje się w domu - w kuchni i przy dzieciach. Wynika to zapewne stąd, że dom i rodzina będą w większości przypadków sytuowane na najwyższym miejscu w hierarchii wartości nawet przez odnoszącą sukcesy bizneswoman.

Tradycyjny podział obowiązków staje się zabytkiem. Choć to dobra wiadomość, jeśli chodzi o aktywność zawodową kobiet, mamy do czynienia z pewnego rodzaju paradoksem. Z jednej strony coraz więcej kobiet posiadających rodzinę podejmuje pracę zawodową, z drugiej - mają one dużo mniejsze szanse na zatrudnienie niż panny. Przyszła bizneswoman musi zmierzyć się też z niechęcią do kobiet na rynku pracy.

Szklany sufit

Szklany sufit dotyczy krzywdzących stereotypów, które uniemożliwiają kobietom osiąganie sukcesów i samorealizację. Mężczyźni będą mieli opory przed pracą z bizneswoman, negocjowaniem z nią czy wykonywaniem jej poleceń. Kobieta musi włożyć więcej pracy w zdobycie szacunku i uznania - widać to chociażby po zarobkach na tych samych stanowiskach, które różnią się w zależności od płci.

Raport opublikowany w Wielkiej Brytanii w 2011 roku ukazał, że kobiety nie wierzą w swoje możliwości. Okazuje się, że krzywdzące stereotypowe myślenie często staje się udziałem samych pań. Bizneswoman, która chce osiągnąć sukces, powinna przebić się przez szklany sufit. Wymaga to od niej wysiłku, a niekiedy wchodzenia w kilka ról - szefa, matki, żony.

Bizneswoman - najgorszy typ kobiety?

Bizneswoman jest postrzegana przez mężczyzn jako wymagająca i bezkompromisowa, dlatego miewa problem ze znalezieniem partnera. Nienormowany czas pracy może negatywnie wpływać na jej życie osobiste, a odwaga i umiejętności bywają onieśmielające. Czy jednak bizneswoman to najgorszy typ kobiety? Według Lwa Starowicza, znanego psychoterapeuty i seksuologa, żyjemy „pod presją sprzecznych sygnałów i konieczności sprawdzenia się we wszystkich rolach”. Warto żeby pamiętała o tym bizneswoman i jej partner - indywidualizm i chęć samorealizacji nie oznacza, że kobieta nie będzie potrzebowała i nie doceni wsparcia w postaci „męskiego ramienia”.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Bizneswoman

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz