Szukaj

15 najważniejszych organizacji medycznych jest zgodnych co do stosowania terapii hormonalnej

Podziel się
Komentarze0

Po 10 latach debaty na temat ryzyka i korzyści płynących z terapii hormonalnej u kobiet w okresie menopauzy, 15 najważniejszych organizacji medycznych spotkało się, aby wydać zgodne oświadczenie w tym temacie. Jeszcze 9 lipca 2002 kontrowersyjna Inicjatywa dla Zdrowia Kobiet (WHI) opublikowała swoją ocenę terapii hormonalnej w prewencji przewlekłych chorób, w której stwierdziła, że ryzyko jest większe niż korzyści.Północnoamerykańskie Towarzystwo Menopauzy (NAMS), Amerykańskie Towarzystwo Położnictwa (ASRM) oraz Towarzystwo Endokrynologiczne opublikowały wspólnie nowe oświadczenie stwierdzające, że terapia hormonalna jest nadal dopuszczalna w leczeniu objawów menopauzy. To oświadczenie zostało potwierdzone przez 12 innych wiodących organizacji ochrony zdrowia kobiet.

Oświadczenie miało upewnić kobiety i dostawców, że terapia hormonalna jest dopuszczalna i stosunkowo bezpieczna dla zdrowych kobiet, które mają symptomy przekwitania. W ciągu ostatnich 10 lat nastąpiło kompletne zaniechanie terapii hormonalnej w przypadku pewnych symptomów, związane z niechęcią do leczenia kobiet, które potrzebowały złagodzenia objawów przekwitania. W rezultacie, niektóre kobiety próbowały niesprawdzonych terapii alternatywnych.

Uważamy, że zbyt wiele kobiet z objawami przekwitania nie korzysta ze sprawdzonych zalet terapii hormonalnej z powodu wyników badań WHI. Analizowały one długotrwałe stosowanie hormonów w celu zapobiegania chorobom przewlekłym i zostały błędnie zastosowane do kobiet z objawami menopauzy, powiedziała dr Margery Gass, dyrektor wykonawczy NAMS. Kobiety i lekarze są sfrustrowani przez wiele sprzecznych zaleceń. Dlatego podjęliśmy wysiłek, aby zmobilizować organizacje medyczne do wydania oświadczenia w sprawie stosowania terapii hormonalnej.


Doktor Roger Lobo, były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Położniczego dodał: Lekarze mogą pomóc pacjentom ustalić, na podstawie cech organizmu i symptomów, czy są dobrymi kandydatami do terapii hormonalnej i jakiego typu terapia zapewni im największą ulgę przy najniższym ryzyku. Dziesięć lat badań i analiz wykazało, że wnioski WHI nie mają zastosowania do młodszych kobiet na początku przekwitania.

Wyniki badań WHI i oparte na nich sprzeczne raporty skłoniły wiele kobiet do uwierzenia, że terapia hormonalna może nie być bezpieczna w leczeniu objawów menopauzy, mówi doktor Janet E. Hall, była prezes Towarzystwa Endokrynologicznego. Chcemy, aby kobiety wiedziały, że są możliwości łagodzenia objawów menopauzy. Poziom ryzyka zależy od jednostki, jej stanu zdrowia w przeszłości, wieku i liczby lat, które minęły od rozpoczęcia menopauzy.


Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i skuteczność terapii hormonalnej, słyszymy najczęściej narzekania: "Nawet eksperci są przeciwni". Oświadczenie, o którym piszemy wyżej, zostało przygotowane, aby skorygować ten błędny pogląd poprzez przedstawienie faktów o terapii hormonalnej, co ma pomóc kobietom i ich lekarzom w podejmowaniu świadomych decyzji na temat stosowania terapii hormonalnej w razie potrzeby.

Najważniejsze punkty porozumienia między organizacjami:

• Terapia hormonalna jest opcją akceptowaną dla stosunkowo młodych (w wieku do lat 59 lub w ciągu 10 lat menopauzy) i zdrowych kobiet, które doświadczają umiarkowanych lub ciężkich objawów menopauzy. Indywidualne podejście jest kluczem do decyzji o zastosowaniu terapii hormonalnej.

• Jeśli kobiety mają tylko suchość pochwy lub dyskomfort podczas stosunku, preferowane jest leczenie małymi dawkami estrogenów.

• Kobiety, które nadal posiadają macicę, powinny przyjmować progestagen (progesteron lub podobny produkt) wraz z estrogenem w celu ochrony przed rakiem macicy. Kobiety z usuniętą macicą mogą przyjmować tylko estrogen.

• Zarówno terapia estrogenowa, jak i estrogen podawany z progestagenem zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepów w nogach i płucach, podobnie jak pigułki antykoncepcyjne, plastry i pierścienie. Chociaż ryzyko zakrzepów i udarów wzrasta przy każdym rodzaju terapii hormonalnej, to jednak jest rzadkością u kobiet w wieku 50-59.

• Większe ryzyko raka piersi jest przewidywane po 5 lub więcej latach ciągłej terapii estrogenami i progestagenem. Ryzyko spada gdy terapia hormonalna jest przerwana.

Komentarze do: 15 najważniejszych organizacji medycznych jest zgodnych co do stosowania terapii hormonalnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz