Szukaj

Wymagana jest interwencja resortu zdrowia w celu zwalczania otyłości u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Zespół z Miejskiej Współpracy o Zdrowiu w Manchesterze (MUCH), który działa na tamtejszym Uniwersytecie stwierdził, że potrzebna jest kompleksowa strategia służby zdrowia, aby liczba otyłych osób przestała rosnąć.

Otyłość stała się obecnie globalną epidemią, która dotyczy dzieci, młodzież i dorosłych. Zespół z Manchesteru patrzył na diety osób w Wielkiej Brytanii. Na ich podstawie stwierdzono, że 31% chłopców oraz 28% dziewcząt w wieku od 2 do 15 lat jest klasyfikowane jako osoby z nadwagą lub otyłością.

- Przeprowadziliśmy przegląd literatury dotyczącej zaleceń żywieniowych dotyczących zapobiegania otyłości u dzieci. Znaleźliśmy jedynie małe interwencje rządowe, które skupiają się na pojedynczych aspektach. Takie działania nie pozwolą na osiągnięcie długoterminowych efektów. - mówi dr Paul Whittaker z Uniwersytetu w Manchesterze.

- Musimy przyjąć podejście holistyczne i naszym celem powinny być zmiany w wielu aspektach życia dzieci i ich otoczenia, w tym edukacji żywieniowej, wsparcia rodziców oraz aktywności fizycznej. - dodaje Michael Bourke, student medycyny.

Otyłość u dzieci zwiększa szanse na to, że będą one otyłe także w życiu dorosłym, a tym samym narażone będą na wiele innych groźnych schorzeń związanych ze zbyt dużą masą ciała. Grozi im ryzyko krótszego życia bowiem choroby u osób otyłych są częstsze i trwają dłużej. Wiążą się z nimi  także powikłania i wyższa śmiertelność. Choroby powodują dużo przerw w nauce dzieci, a później w życiu zawodowym co odbija się na ich poziomie życia.

Wyniki badań zostały zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji w Miejskim Ośrodku na Rzecz Zdrowia, która odbyła się w marcu.

- Interwencja służby zdrowia pomaga krajowym jak i światowym decydentom podejmować właściwe decyzje oparte na naukowych dowodach. Takie decyzje zmniejszają nierówności i niesprawiedliwości społeczne, pomagając dzieciom osiągać lepsze wyniki w nauce oraz walczyć z globalną epidemia jaką jest otyłość. - mówi dr Arpana Verma z MUCH.

Otyłość jest coraz częściej pojawiającym się problemem u dzieci. Wynika to z tego, że osoby młode  jedzą więcej kalorycznych dań przy jednoczesnym spadku aktywności fizycznej. Dzieci regularnie piją napoje wysoko słodzone oraz produkty zawierające dużą ilość tłuszczów. Jednocześnie spożywają mało warzyw i owoców. Edukacja dzieci skierowana na zdrowe odżywianie pozwoli na wytworzenie prawidłowych nawyków i wpłynie na obniżenie otyłości.

Domininik Pinkowski

Komentarze do: Wymagana jest interwencja resortu zdrowia w celu zwalczania otyłości u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz