Szukaj

Wybredne dzieci spędzają więcej czasu przed telewizorem

Podziel się
Komentarze0

Matki, zwłaszcza te, które są otyłe, częściej używają telewizji w celu zabawienia i uspokojenia dziecka, tym bardziej, jeśli jest ono wybredne i aktywne – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill. Przeprowadzone przez nich badania przyczyniają się do wzrostu wiedzy na temat przyczyn otyłości i braku aktywności u dzieci w Stanach Zjednoczonych i wskazują na zachowania oraz strategie edukacyjne, które mogłyby pomóc kobietom walczyć z otyłością.Działania podjęte przez dietetyka Margaret E. Bentley jako pierwsze skupiają się na analizie czynników ryzyka wynikających z wzajemnych oddziaływań matki i dziecka, które to prowadzą do oglądania telewizji przez dzieci.

Prace te ukazały się w czasopiśmie Pediatrics.
 
„W przeszłości badania skupiały się na czynnikach przypisywanych matkom, mających związek z otyłością i oglądaniem telewizji. Teraz po raz pierwszy zwrócono uwagę na elementy dotyczące dziecka oraz na interakcję między cechami matki i niemowlęcia w kształtowaniu zachowań telewizyjnych we wczesnym stadium rozwoju”, twierdzi Amanda L. Thompson z College of Arts and Sciences, główny autor badań.

Jej zdaniem jest to bardzo istotne, bo zachowania matki i dziecka są nierozerwalnie ze sobą powiązane.


Zespół Margaret Bentley przyjrzał się 217 kobietom rasy czarnej, o niskich dochodach, i ich dzieciom, mieszkającym w centralnej Karolinie Północnej. Była to część 5-letnich badań poświęconych ryzyku wystąpienia otyłości u dzieci.

Naukowcy analizowali zachowania kobiet i dzieci w ich domach przez 3, 6, 9, 12 i 18 miesięcy, zwracając uwagę na oglądanie telewizji, dane socjodemograficzne i temperament niemowląt.

Notowali, jak często korzystano z telewizora, jeśli znajdował się w sypialni dziecka, oraz czy telewizor był włączony w czasie posiłków. Naukowcy pytali również matki o to, jak postrzegają nastrój swoich dzieci, poziom ich aktywności i wybredność.

Badacze odkryli, że kobiety, które są otyłe i oglądają dużo telewizji oraz których dziecko jest wybredne, były bardziej skłonne do umieszczania niemowlęcia przed telewizorem.

Przez 12 miesięcy prawie 40% dzieci spędzało przed telewizorem więcej niż 3 godziny dziennie. W domach, w których niemowlaki były postrzegane jako aktywne, a matki nie posiadały dyplomu ukończenia szkoły średniej, częściej karmiono dzieci przed telewizorem.

„Karmienie dzieci przy włączonym telewizorze może ograniczać reagowanie matek na sygnały wysyłane przez dzieci, takie jak te, które następują, gdy dziecko mówi, że nie jest już głodne”, twierdzi Bentley. „Ta praca pozwoliła nam zaprojektować strategie interwencyjne, które pomogą uczyć matki, jak uspokajać dzieci bez przekarmiania ich czy umieszczania przed telewizorem”.


Komentarze do: Wybredne dzieci spędzają więcej czasu przed telewizorem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz