Szukaj

Więcej witaminy A u dzieci dzięki pomarańczowej kukurydzy

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z badania opublikowanego w American Journal of Clinical Nutrition, pomarańczowa odmiana kukurydzy zwiększa magazynowanie witaminy A w organizmie. Ten rodzaj kukurydzy został wyhodowany naturalnie (bez ingerencji genetycznej), tak by zawierał więcej beta-karotenu – naturalnego pigmentu roślinnego, wykorzystywanego przez organizm do produkcji witaminy A.

Niedobór groźny dla dzieci

W wyniku niedoboru witaminy A, rocznie ślepnie nawet 500 tysięcy dzieci, a także zwiększa się u nich ryzyko śmierci w wyniku chorób. Niedobór ten jest najczęściej spotykany w Afryce na terenach subsaharyjskich, z powodu niezwykle ograniczonego dostępu  do żywności bogatej w witaminę A, jak np. pomarańczowe owoce, ciemne warzywa liściaste czy mięso.

Podstawą żywienia na tych obszarach są maniok i biała odmiana kukurydzy, która nie dostarcza jednak beta-karotenu. Dlatego też naukowcy uważają, że kukurydza pomarańczowa może okazać się odpowiedzą na ten problem, dostarczając bardziej odżywczą, bogatą w beta-karoten alternatywę społecznościom, których przetrwanie zależne jest od kukurydzy.

Pozytywne wyniki

W przeprowadzonym badaniu udział wzięły dzieci ze wschodniej prowincji Zambii, które zostały podzielone na 3 grupy. Pierwsza codziennie spożywała białą kukurydzę, druga pomarańczową, a trzecia otrzymywała suplement witaminy A.

Po trzech miesiącach u dzieci z drugiej i trzeciej zaobserwowano znaczny wzrost poziomu witaminy A, podczas gdy wśród spożywających białą kukurydzę pozostał on bez zmian. Większość dzieci już przed rozpoczęciem badania miała spore zapasy witaminy A, ze względu na wcześniejszą suplementację czy zmianę diety, lecz pomimo tego wzrost poziomu witaminy u spożywających pomarańczową kukurydzę był na tyle wyraźny, że pozwala to wierzyć, że w walce z niedoborami może się ona okazać bardziej skuteczna niż suplementy.

Ulepszone rośliny

Dlatego też rozpoczęto już projekt wprowadzania tej odmiany do rodzinnych gospodarstwa w Zambii i Nigerii - planuje się, że do 2015 roku będzie on uprawiany przez 100 tysięcy farmerów. Jak twierdzi dr Eliab Simpungwe, dyrektor krajowy HarvestPlus w Zambii, pomarańczowa kukurydza została przez ludność powitana pozytywnie, a entuzjazm wzrósł jeszcze bardziej, gdy wytłumaczony został dobroczynny wpływ dostarczanej przez nią witamin A.
Poza kukurydzą, HarvestPlus wraz z partnerskimi organizacjami opracował i rozpowszechnił także inne konwencjonalnie ‘ulepszone’ odmiany jak m.in. bogate w witaminę A maniok i bataty czy zawierającą więcej żelaza fasolę.

Opracowała: Julia Liszka

Komentarze do: Więcej witaminy A u dzieci dzięki pomarańczowej kukurydzy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz