Szukaj

Tasiemiec nieuzbrojony u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze4

Tasiemce to robaki, które rozpowszechnione są w rozwijających się krajach Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji i Europie Wschodniej. Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata)  jest jednym z najdłuższych i najczęściej spotykanych tasiemców W Polsce (ok.1% populacji), występujących w jelicie cienkim człowieka. Kształtem przypomina taśmę - stąd też jego nazwa. Może osiągnąć długość nawet do 10-ciu metrów i 4-rech tysięcy członów powstających przez podział szyjki.Jedynym żywicielem tasiemca nieuzbrojonego jest człowiek. Bytuje on w przewodzie pokarmowym zarówno ludzi dorosłych jak i dzieci.

Jeżeli podejrzewasz, że to właśnie Twoje dziecko zostało dotknięte posiadaniem tasiemca - przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak mogło dojść do zarażenia, jakie są jego objawy, a także, co należy czynić, aby pozbyć się z organizmu tego „niechcianego gościa”.

Jak dochodzi do zarażenia tasiemcem?

Ludzie - zarówno ci duzi, jaki i ci mali - zarażają się spożywając surowe lub niedogotowane mięso wołowe i wieprzowe, a także ryby zawierające cysty i larwy. Cysty przenikają do przewodu pokarmowego, gdzie rozwijają się w postaci dojrzałe. Ich ciało zbudowane jest z segmentów zwanych proglotydami, zawierającymi jaja. Segmenty odpadają i są wydalane ze stolcem, dając początek nowemu cyklowi życiowemu pasożyta.

Unikaj zatem podawania dziecku befsztyka tatarskiego oraz słabo usmażonego kotleta wołowego, a także nie podawaj maluchowi surowego mięsa w postaci tzw. tatara, gdyż jest on najczęstszym źródłem zarażenia tasiemcem nieuzbrojonym. Pamiętaj także, iż nie wykrycie tasiemca jest szczególnie niebezpieczne, gdyż w organiźmie człowieka może on żyć tak długo, jak długo żyje jego żywiciel.


Jakie są objawy zarażenia tasiemcem?


Jeżeli zaobserwujesz u swojej pociechy ogólne, postępujące osłabienie, bóle brzucha, nudności, brak apetytu powiązany z chudnięciem - może to być znak, że tasiemiec znalazł sobie żywiciela w osobie Twojego dziecka. Czasami obok wspomnianych objawów może wystąpić u zarażonego pokrzywka, biegunka oraz wymioty; rzadziej - kolka, zapalenie wyrostka robaczkowego, bądź trzustki.


Zdarza się także, że obecność tasiemca nie jest odczuwalna, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek przesłanki ku temu, że Twoje maleństwo posiada w sobie tego nikczemnego pasożyta, niezwłocznie zbadaj dziecku kał. Po mikroskopowym badaniu główki bądź członów tasiemca możliwe jest precyzyjne określenie jego typu.

Jak leczyć niechcianego pasożyta?


Zwykle kuracja odrobaczania trwa od trzech do dziewięciu miesięcy, gdyż za pierwszym razem zwykle nie udaje się wyeliminować całego robaka. Bardzo często zdarza się, że wraz z kałem wydalone zostają jedynie same człony tasiemca. Głowa zaś bardzo mocno przytwierdzona jest do ściany jelita, w związku z czym mogą z niej wyrosnąć nowe człony, a po około trzech miesiącach - nowy pasożyt.

Widać zatem, że wyeliminowanie tasiemca nie jest proste, dlatego, aby kuracja była pomyślnie zakończona, najlepiej jest przeprowadzić ją w warunkach szpitalnych. Polega ona głównie na stosowaniu odpowiedniej diety połączonej z lekami przeciwpasożytniczymi.


KILKA WSKAZÓWEK NA TEMAT TEGO, CO SAMA MOŻESZ ZROBIĆ BY POMÓC DZIECKU ZWALCZYĆ TASIEMCA!!!!


1. Upewnij się, że dzieci myją ręce po wyjściu z toalety i przed posiłkiem.
2. Dbaj by wieprzowina, wołowina i ryby były dogotowane lub dosmażone.
3. Jeśli posiadasz zwierzęta gospodarcze - dbaj o ogólne zasady zoohigieny zarówno w domu jak i w zagrodzie.
4. Wzbogać dietę dziecka w duże ilości kiszonej kapusty, czosnku, suszonych czarnych jagód oraz w pestki z dyni. Dlaczego? - Bo tego tasiemce nie lubią.
5. Wzmocnij ogólną odporność organizmu.

PAMIĘTAJ!!! Stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Ci  nie tylko ukierunkować się na zapobieganie ponownemu zakażeniu, ale także przyspieszy pomyślne zakończenie kuracji.

Danuta Knap

Komentarze do: Tasiemiec nieuzbrojony u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie (4)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 12:14

Stromectol Ivermektyna nuzence swierzb pasozyty

1

Stromectol Ivermektyna Iwermektyna Ivermectin pasozyty nuzen swierzb Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym. Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości. Ważność 04.2019. L... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 26-05-2018 11:48

Vermox Mebendazol robaki pasożyty owsiki glisty tęgoryjec włosogłówka

1

Vermox Mebendazol robaki pasożyty owsiki glisty tęgoryjec włosogłówka Vermox Meben Mebendazole 100mg od 1zl/tabletka. Data ważności 03.2020. Opakowanie szpitalne 1000 tabletek, dzielę na torebki po 25 tabletek. ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze