Szukaj

Jaki wpływ ma bajkoterapia na zdrowie dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Bajki w różnej formie towarzyszą każdemu z nas od niepamiętnych czasów. Często sięgając do nich, nie jesteśmy świadomi, jak ogromny wpływ mają na naszą psychikę, emocje i rozwój. Adresowane do dzieci są w stanie w terapeutyczny sposób rozwijać inteligencję oraz kształtować ich relacje ze społeczeństwem.

Jaki wpływ ma bajkoterapia na zdrowie dziecka?

Rola bajki w rozwoju dziecka

Treści przekazywane w formie bajki w najlepszy sposób docierają do najmłodszych odbiorców, dlatego też idea bajkoterapii jest skierowana właśnie do nich. Czytanie bajek jest podejściem terapeutycznym, które pozwala dziecku zrozumieć siebie i swoje emocje oraz to, co je otacza, a także pomaga w wyjaśnianiu niezrozumiałych zjawisk -  co sprawia, że dziecko uczy się i rozwija. Bajki prostym językiem i fabułą przekazują dzieciom pozytywne elementy oddziałujące na ich wyobraźnię. Cechuje je magiczne ujmowanie rzeczywistości, oglądanie świata z perspektywy dziecka i świadomość rozróżnienia świata realnego, gdzie rządzą prawdziwe prawa, od czarodziejskiego. Nierealna rzeczywistość kreowana w bajkach jest zgodna z magicznym myśleniem dziecka, dzięki czemu potrafi ono zrozumieć świat i siebie. Bajki wprowadzają ład i porządek jednocześnie pozwalając dziecku dostrzec, jakie reguły rządzą w prawdziwym świecie.

Dzięki bajkom dziecko rozwija własną tożsamość i inteligencję emocjonalną. Maluch rozumie emocje innych, kształtuje się w nim empatia i otwartość na innych. Bajki pobudzają emocje, jakich doświadczają bohaterowie z bajki i uczą wczuwania się w dane sytuacje, przez co uwrażliwiają dziecko na niesprawiedliwość, zło, ból i nieszczęście. Stosowanie bajkoterapii wpływa również na umiejętność twórczego myślenia i rozwiązywania problemów w danej sytuacji.


Bajki zwalczają lęki?

Kolejną rolą bajkoterapii w rozwoju dziecka jest zmniejszanie jego lęku i naturalnych obaw. Dziecko, identyfikując się z bohaterem opowieści, który znajduje się w ciężkiej sytuacji i przeżywa strach, przenosi swoje lęki w w rzeczywistość i wspólnie z nim rozwiązuje swój problem na zasadzie naśladownictwa. Odczuwa obecność tzw. dobrej wróżki, która nad nim czuwa i próbuje odmienić swoją sytuację za pomocą czarów. Dziecko słuchając bajek ma poczucie siły, przez co redukuje się jego lęk.

Małe dzieci często przeżywają lęki związane z rozłąką z rodzicami, nawiązywaniem kontaktu z różnymi osobami oraz sytuacjami, które wzbudzają w nich stres i napięcie. Wówczas zwykła rozmowa z dzieckiem może być oporna, gdyż nie rozumie ono niektórych pojęć i słownictwa. Bajkoterapia stanowi też pewnego rodzaju oparcie dla dziecka w trudnych sytuacjach życiowych takich jak śmierć kogoś bliskiego czy rozwód rodziców.


Funkcja relaksacyjna

Bajkoterapia, wśród wielu technik relaksacyjnych, ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Teksty bajek może podpowiadać nam własna wyobraźnia oraz potrzeby małego odbiorcy. Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji emocjonalnej dodatkowo może wzmocnić zastosowanie cichej muzyki lub zapalenie świeczek. Jest to bardzo istotny zabieg, zwłaszcza w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi – daje im to duże wsparcie oraz poczucie akceptacji.

Bajkoterapia, jako metoda pracy z dziećmi niepełnosprawnymi

Wykorzystanie terapeutycznych wartości literatury ma ogromną wagę podczas pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Celem nadrzędnym jest oswojenie uczestnika takiej terapii z nową i trudną dla niego sytuacją. Bajkoterapia wzbogaca słownictwo, kształtuje postawy, staje się inspiracją do rozmów i dyskusji.  Proces bajkoterapii ma na celu diagnozowanie potrzeb poprzez stymulację potrzeb, uzdolnień i możliwości dzieci ze specjalnymi potrzebami. Codzienne czytanie pozwoli dziecku na bliski kontakt z książką, która sprawia, że takie dziecko odczuwa akceptację, zaufanie, bezpieczeństwo, staje się uwrażliwione na dobro i piękno, odczuwa wsparcie oraz stymuluje swój rozwój emocjonalny.

Czy bajkoterapią może zajmować się każdy?


W zasadzie, każda osoba może stosować bajkoterapię – każdy, kto tylko ma styczność ze światem emocji, komunikacji i relacji społecznych. Może to być zarówno rodzic, nauczyciel, jak i psycholog. Można stosować własne opowiadania, które pomogą uchronić dziecko przed lękiem. Ważne, by w bajce nikt nie rozwiązywał problemów za bohatera, ewentualnie może być ktoś kto jest dla niego wsparciem.

Ta uniwersalna cecha bajek sprawia, że poradzenie sobie w trudnych sytuacjach wzmacnia wewnętrznie, daje siłę oraz nastawia dziecko optymistycznie do szukania rozwiązań w trudach codziennego dnia.

Autor:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Jaki wpływ ma bajkoterapia na zdrowie dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz