Szukaj

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Podziel się
Komentarze0

O poprawną wymowę należy zadbać w okresie jej rozwoju. Dlatego też jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności z wysławianiem się warto udać się do logopedy, który pomoże w usunięciu zaburzeń mowy. Co istotne warto wiedzieć, że im wcześniej wykryte wady wymowy, tym większa szansa, by poprzez terapię logopedyczną wyeliminować powstałe zaburzenia.

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?


Logopedia jest nauką nie tylko o rozwoju mowy, lecz także o jej doskonaleniu. Ma ona na celu przede wszystkim kształtowanie prawidłowej wymowy u dzieci. Usuwa także jej wady oraz wszelkiego rodzaju zaburzenia głosu. Dba również o prawidłowy rozwój mowy pod względem zarówno fonetycznym, jak i gramatycznym oraz leksykalnym.

Kiedy dziecko zaczyna mówić...

Większość dzieci około drugiego roku życia zaczyna powoli wypowiadać swoje pierwsze słowa. Na początku będą to pojedyncze wyrazy, często przekręcane oraz niezrozumiałe dla otoczenia. Z czasem nasza pociecha będzie mówić coraz więcej, tworzyć pełne zdane i poszerzać swój zasób słów. Jednakże niektóre dzieci zaczynają korzystać z aparatu mowy dopiero w trzecim roku życia.

Przede wszystkim - słuchaj!


Rodzice, których dziecko dopiero zaczyna mówić nie powinni od razu popadać w panikę. Większość dzieci początkowo „połyka” końcówki słów, nie wymawia literki „R” oraz zamienia szyk sylab zawartych w danym wyrazie. Jest to coś zupełnie naturalnego. Wraz z kolejnymi miesiącami nasza pociecha powinna wysławiać się coraz lepiej oraz płynniej. Najistotniejsze w tym czasie jest wsłuchiwanie się w wypowiedzi dziecka. Bez tego nie zauważymy, że może ono potrzebować pomocy specjalisty.


Kiedy udać się do logopedy?

Dziecko, które pomimo ukończenia trzeciego roku życia wciąż nie wydaje z siebie praktycznie żadnych dźwięków może cierpieć na poważne problemy związane z narządem słuchu. Dlatego też rodzice powinni bezzwłocznie udać się z nim do specjalisty. Zaleca się także wizytę u logopedy w momencie, kiedy dziecko mniej więcej w wieku czterech lat zastępuje głoski tzw. dźwięczne głoskami bezdźwięcznymi. W tym okresie powinno także wymawiać już sz, ż, cz oraz dż. Jeżeli używając tych liter oraz dwuznaków wsuwa język pomiędzy zęby, warto udać się wtedy do logopedy, gdyż taka wymowa może oznaczać wadę rozwojową mowy.


Dzieci borykające się z problemami związanymi z aparatem mowy zamieniają często tzw. głoski szumiące, do których zaliczamy m.in. sz, dż, ż na głoski ciszące, czyli ś, ć, dź. Maluchom największe trudności sprawia wymawianie „R”, które bardzo często zamieniają na dużo łatwiejsze do wypowiedzenia „L”. Jeżeli nasza pociecha w wieku sześciu, siedmiu ciągle zamienia te dwie powyższe litery powinniśmy także udać się z nią do specjalisty. Bardzo istotne jest szybkie podjęcie leczenia, gdyż dzieci borykające się z problemem artykulacji słów najczęściej mają także kłopoty z pisaniem oraz czytaniem.

Pomoc dziecku jest niezbędna!

Udanie się z dzieckiem mającym problemy z mową do logopedy jest konieczne. Jednakże bardzo istotne jest także w jaki sposób sami rodzice zwracają się do dziecka. Za wszelką cenę powinniśmy jak najmniej zwracać się do naszej pociechy przy użyciu wyrazów dźwiękonaśladowczych. Dużo lepsze jest zastąpienie ich normalnym słownictwem, używanym przez nas na co dzień. Warto zauważyć, że dzieci nie mówią ze względu na fakt, że ich rodzice poświęcają im za mało czasu oraz należytej uwagi. Dlatego też tak ważne jest, aby matka lub ojciec starali się każdą wolną chwilę spędzać ze swoim maluchem, kładąc wówczas szczególny nacisk na dialog ze swoim malcem.

W momencie w którym zauważymy, że nasz dziecko ma problemy z aparatem mowy powinniśmy jak najszybciej udać się do logopedy. Specjalista nie tylko spróbuje pomóc naszemu maluchowi, lecz także wskaże przyczynę problemu.

Komentarze do: Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz