Szukaj

Prawidłowe odżywianie dziecka w 1 roku życia

Podziel się
Komentarze0

Pierwszy rok życia jest szczególnie ważny. Wpływa na dalszy rozwój naszego dziecka, dlatego odpowiednie żywienie jest kwestią nadrzędną. Podstawowym składnikiem w jadłospisie naszego malucha jest mleko matki. Jego spożywanie jest zalecane do 6 miesiąca życia.

Prawidłowe odżywianie dziecka w 1 roku życia

Jeśli nie jest to możliwe należy dobrać odpowiednio zmodyfikowane mleko, które dostarczy naszemu dziecku najważniejszych elementów odżywczych. Po pół roku powinniśmy stopniowo rozszerzać i wzbogacać dietę naszej pociechy o nowe produkty.

Pierwsze sześć miesięcy

W mleku matki są zawarte wszystkie niezbędne składniki. Tym samym pozwala to na prawidłowy rozwój naszego dziecka. Zawiera ono około 200 składników, które z łatwością przystosowują się do rozwijającego się dopiero układu trawiennego. Dzięki temu pokarm jest łatwo przyswajalny przez organizm niemowlęcia.

Wczesne karmienie dziecka skutecznie chroni przed różnego rodzaju zakażeniami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Jest to spowodowane obenością w początkowym pokarmie matki, czyli tzw. siarze dużej ilości immunoglobulin. Każda kobieta, która podjęła decyzje o karmieniu piersią musi pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Zakazane jest palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz kawy. Należy pamiętać, że karmienie nie powinno trwać dłużej niż 30 minut!

Karmienie ma bardzo pozytywny wpływ na odporność organizmu niemowlaka. Powodem tego jest dostarczanie wszystkich niezbędnych składników. Innymi zaletami są jałowość oraz świeżość mleka. Dzięki karmieniu mamy pewność, że nasze dziecko jest w prawidłowy sposób odżywiane. Nie wiele osób wie, ale proces ten zapobiega również otyłości.


Rozszerzenie diety

Po upływie 6 miesięcy należy stopniowo urozmajcać oraz wzbogacać jadłospis dziecka. Rozszerzanie diety możemy zacząć już w 5 miesiącu życia naszej pociechy. Istotne jest podawanie produktów bezmlecznych, takich jak przetarte marchewki, jabłka, a także kleik ryżowy z jabłkiem oraz lekkie zupki. 6 miesiąc życia to czas kiedy nasze dziecko powinno zacząć spożywać soki owocowe. Zalecane jest również udostępnienie maluchowi przetartych zupek wzbogaconych w gotowane mięso.

Do podawania posiłków musimy koniecznie zaopatrzyć się w łyżeczkę. Pozwoli to dziecku oduczyć się odruchu ssania. Bardzo ważne jest unikanie smoczków.

Pamiętajmy, że dziecko powinno regularnie przyjmować mleko do ukończenia pierwszego roku życia. Możemy oczywiście później (średnio po okresie 10 miesięcy), zamienić mleko matki na mleko modyfikowane.

Jest kilka zasad, których należy przestrzegać w procesie rozszerzenia diety. Jeśli wprowadzamy jakiekolwiek nowe produkty do jadłospisu naszej pociechy musimy pamiętać, że należy zaczynać od małych ilości. 3-4 łyżeczki to wystarczająca ilość! Jednym ze składników zup jarzynowych może być dobrej jakości masło, oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Dzięki temu nasze dziecko "pochłonie" dodatkowe elementy odżywcze. Podawane przez nas mięsa oraz jarzyny powinny stymulować żucie pokarmów.

Żywienie dzieci do pierwszego roku życia powinno się opierać wyłącznie na produktach naturalnych, które są pozbawione jakichkolwiek konserwantów. Serwowane przez nas posiłki nie powinny być solone ani słodzone.

Właściwie odżywianie dziecka jest gwarancją jego prawidłowego rozwoju. Zwracajmy szczególną uwagę na produkty, które zamierzamy wdrążyć do jadłospisu naszej pociechy. Odpowiedni dobór składników oraz system żywienia sprawi, że brzuszek naszego dziecka będzie zawsze zadowolony.

Komentarze do: Prawidłowe odżywianie dziecka w 1 roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz