Szukaj

Relacja ojciec – dziecko rzutuje na przyszłe zachowanie potomka

Podziel się
Komentarze0

Edukacja zaczyna się od wczesnego okresu dzieciństwa. Dobre relacje budowane już od 3 miesiąca życia dziecka pozytywnie wpływają na zachowanie, a te od 1 roku – na resztę życia. Jednak wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Pozytywne interakcje ojciec-dziecko od 3 miesiąca pozwalają zmniejszyć problemy behawioralne u niemowląt w wieku do 1 roku i w dalszych etapach, o czym mówią naukowcy z Uniwerytetu w Oxfordzie w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of Child Psychology and Psychiatry.Kierujący badaniami Paul Ramchandani uważa, że dzieci, z którymi ojcowie mieli więcej kontaktu, miały lepsze wyniki, a w rezultacie sprawiały mniej problemów wychowawczych.

I odwrotnie, liczne nieporozumienia z bardziej powściągliwymi ojcami wynikają prawdopodobnie z ograniczonych kontaktów.

Mali chłopcy pod wpływem swoich ojców

Ogółem, 192 brytyjskie rodziny były obserwowane pod kątem relacji ojcowskich: gdy dziecko miało 3 miesiące i gdy kończyło rok.

Naukowcy zaklasyfikowali ich problematyczne zachowanie do trzech podgrup: opozycyjnej, agresywnej i nadaktywnej.

Badania wykazały również, że wpływ ojca miał większe znaczenie dla chłopców niż dziewczynek, co mogłoby oznaczać, że chłopcy od najmłodszych lat są bardziej podatni na wpływ ojcowski, dodaje Paul Ramchandani.

Dzieci nie mają tylko matki, mają też ojca

Badacz stara się być ostrożnym, zauważając, że mechanizm pozostaje niewyjaśniony.

Odsunięcie się ojca równie dobrze może być wynikiem zaburzonej relacji z partnerką, matką dziecka, lub może odzwierciedlać ogólny brak kontroli i troski ze strony ojca, na które dziecko reaguje zaburzeniami zachowania.

Większość dotychczasowych badań skupiała się przede wszystkim na zainteresowaniu rolą matki w bardzo wczesnym dzieciństwie.

Nasze badania wniosły nowe światło udowadniając, że interakcje rodziców mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka, konkluduje badacz.

Komentarze do: Relacja ojciec – dziecko rzutuje na przyszłe zachowanie potomka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz