Szukaj

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka

Podziel się
Komentarze0

Narodziny dziecka dla każdej mamy są niesamowitym uczuciem. Jest ono największym skarbem, o które będzie dbała z największą troską. Podczas opieki nad maluchem jest kilka istotnych rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę. Oprócz dbania o to, aby maluszek był nakarmiony, wykąpany i najedzony, ważna jest też jego higiena osobista.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka

Jednym z ważnych elementów higieny, choć często bagatelizowana przez mamy, jest dbanie o jamę ustną noworodka.

Często rodzice zaczynają dbać o jamę ustną dopiero w momencie pojawienia się pierwszych ząbków. Gdy dziecko podrośnie kupują mu pastę i szczoteczkę, i uczą go szczotkować zęby. Niestety o buzię dziecka trzeba zadbać już od narodzin, gdyż brak odpowiedniej higieny może spowodować komplikacje.

Problemy związane z brakiem higieny jamy ustnej

Jednym z często występujących problemów, jakie pojawiają się z powodu braku pielęgnacji jamy ustnej noworodka jest pleśniawka. Pleśniawka to nic innego jak grzybica jamy ustnej. Możemy ją łatwo zauważyć, gdyż na języku, dziąsłach lub policzkach pojawiają się białe plamki. W takiej sytuacji niezwłocznie trzeba skontaktować się z pediatrą. Zaleci on lek przeciwgrzybiczny, który będzie trzeba stosować przez kilka dni. Ważne jest natomiast, aby w takiej sytuacji przemywać buzię dziecka. Można to zrobić za pomocą zmoczonej gazy owiniętej wokół palca. Istotną kwestią jest też regularne usuwanie tym sposobem pleśniawki z buzi dziecka.

Niestety w naszym społeczeństwie problem pleśniawki pojawia się coraz częściej. Rodzice zapominają o przemywaniu dzieciom buzi. Pleśniawki mogą pojawić się też z innych przyczyn, np.  po kuracji antybiotykowej, albo poprzez zarażenie się od matki. Takie przypadki są znacznie rzadsze, a głównym powodem pojawienia się pleśniawek jest brak pielęgnacji jamy ustnej.


Ślinienie

Ślinienie kojarzy nam się przede wszystkim z ząbkowaniem. Niestety często pojawia się ono znacznie wcześniej i związane jest z nadmierną pracą gruczołów ślinowych. Ślina nie tylko w naszym życiu jest bardzo potrzebna. Również w życiu noworodka odgrywa ważną rolę. Zwalcza ona przede wszystkim bakterie i pomaga w procesach trawiennych.  W momencie obfitego ślinienia przez malucha bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Przede wszystkim należy często zmieniać śliniaki i ubranka, gdyż nadmiar śliny jest na tyle duży, że rzeczy zaraz stają się całe mokre. Po drugie istotne jest też smarowanie buzi dziecka odpowiednimi kremami ochronnymi, w szczególności przed wyjściem na spacer, gdyż skóra pod wpływem śliny i czynników zewnętrznych łatwo pierzchnie.


Jak pielęgnować jamę ustną?

Jak wiadomo dzieci są ciekawe świata, a ciekawość swą przejawiają próbowaniem wszystkiego buzią. Innymi słowy, każda rzecz, którą pojawi się w ręce, pojawi się również w buzi.  Rozwijają się wtedy miliony zarazków, które mają negatywny wpływ na rozwój naszego malucha. Jak w takim razie dbać o higienę jamy ustnej? Jedną z najważniejszy kwestii jest smoczek. Oczywiście powinien on być czysty i po każdym upadku należy go przepłukać przegotowaną wodą. Jednak często smoczek wypada na spacerze i mamy w takiej sytuacji próbują  oczyścić go poprzez oblizanie. Nie wolno tak robić, gdyż w ślinie matki są bakterie, na które noworodek, czy niemowlę nie jest odporne i dostanie się takich zanieczyszczeń do buzi, grozi poważnymi konsekwencjami. Ważne jest również przemywanie buzi noworodka przegotowaną wodą, która będzie miała temperaturę pokojową. Jeśli wokół dziecka znajdują się jakieś zabawki, grzechotki lub gryzaki, muszą one być czyste i umyte. Na takich rzeczach są miliony zarazków, które przedostają się do organizmu dziecka, a ślina nie zawsze będzie umiała sobie z nimi poradzić. W nocy nie należy podawać słodzonej wody ani herbatek.

Pielęgnacja jamy ustnej noworodka jak widać jest nieodłącznym elementem higieny każdego malucha. Warto o niej pamiętać nie tylko wtedy, gdy dziecko już podrośnie, ale przede wszystkim już od pierwszych dni jego życia. Brak higieny może spowodować wiele komplikacji i problemów, z którymi zarówno dzieci jak i rodzice, będą się musieli długo męczyć w celu ich zwalczenia. Warto zatem poświęcić trochę więcej uwagi nad buzią dziecka, aby zawsze jego uśmiech był piękny i zdrowy.

Autor: Sylwia Kubisztal

Komentarze do: Pielęgnacja jamy ustnej noworodka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz