Szukaj

Astma i alergie: wyśledzić wroga w domu

Podziel się
Komentarze0

Od wielu dziesiątków lat, liczba przypadków astmy i alergii nie przestaje rosnąć w krajach rozwiniętych, a przyczyną takiego stanu rzeczy są niewątpliwie czynniki środowiskowe. Zanieczyszczenia zewnętrzne z pewnością odgrywają rolę, ale alergeny są również obecne w domu... Oto więc kilka porad, które pomogą ograniczyć ich ilość.


Uważane za schronienie, dokładne przeciwieństwo świata „na zewnątrz”, nasze mieszkanie zawiera również substancje szkodliwe dla zdrowia, a przede wszystkim dla zdrowia osób najbardziej wrażliwych, podkreśla profesor Frédéric de Blay (ze Strasbourga). Nasze domy i mieszkania mają być bezpośrednio związane z eksplozją liczby przypadków astmy oraz alergii od początków lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Pod koniec lat siedemdziesiątych w XX wieku, jedynie 3% z trzynasto - i czternastolatków cierpiało na astmę, w porównaniu do 11% dzieci dzisiaj, ujawnia profesor Frédéric de Blay. Roztocza (które znajdujemy głównie w naszych materacach, dywanach i zasłonach) oraz koty, są najczęstszymi alergenami, które są przyczyną astmy alergicznej u dzieci i u dorosłych. Profesor Frédéric de Blay przywołuje również pleśnie, które wywołują kaszel oraz podrażniają oskrzela. Nie można też zapomnieć oczywiście o licznych zanieczyszczaniach chemicznych, pochodzących z kuchenek gazowych, o patelniach, o komikach z otwartym paleniskiem, o klejach do podłóg oraz o innych lakierach. Powietrze wewnątrz wydaje się mieszanką substancji biologicznych i chemicznych, które wchodzą w interakcje między sobą.


Otwórzcie okna!

Aby dać odpór tym wszystkim alergenom, podstawową sprawą jest wentylacja i przewietrzanie. Wystarczy otworzyć okna na kilka minut w ciągu dnia. Od 5 do 15 minut, zaleca Obserwatorium jakości powietrza wnętrz. Okna otwieramy również zimą, oczywiście. A praca? Jeśli właśnie stawiasz dom albo zaczynasz prace renowacyjne, profesor Frédéric de Blay ma dwie rady: generalnie, wybieraj cegły oraz produkty bez rozpuszczalnika (farby, lakiery, kleje...).

Komentarze do: Astma i alergie: wyśledzić wroga w domu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz