Szukaj

Jakie cechy pomaga rozwijać gra na instrumentach muzycznych wśród dwu-, trzy- i czteroletnich dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Muzyka odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka, co możemy zaobserwować już w życiu płodowym. Każda mama wie, że jeżeli słuchała w czasie ciąży wyjątkowo często jakiegoś utworu, po urodzeniu dziecka maluch szybciej uspokaja się słysząc znajome dźwięki.

Jakie cechy pomaga rozwijać gra na instrumentach muzycznych wśród dwu-, trzy- i czteroletnich dzieci?

Warto zaznajamiać dziecko z muzyką od samego początku, a gdy tylko rozwinie swoje możliwości koordynacyjno-ruchowe, warto zachęcać je do tworzenia muzyki samodzielnie.

Muzyka wywiera wpływ na rozwój dziecka. Muzyka nie tylko wzmacnia kreatywność – ma wpływ na rozwój wielu cech, które potem będą niezwykle przydatne w życiu dorosłym. Naukowcy z Brown University udowodnili długotrwałe efekty artystycznej edukacji u dzieci. Zapoznawanie od najmłodszych lat z muzyką, pomagało w rozwoju intelektualnych i emocjonalnych zdolności, a także przekładało się na lepsze wyniki w nauce matematyki oraz czytania.

Z kolei badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Wisconsin i Uniwersytet California wykazało, że trzy i czteroletnie dzieci, które pobierały proste lekcje nauki gry na pianinie przez pół roku, miały o 34% lepsze wyniki w testach na inteligencję w porównaniu do innych dzieci, także takich, które w tym czasie miały zajęcia komputerowe.

Jakie jeszcze cechy pomaga rozwijać muzyka? Oto kilka z nich:

1.Koncentracja – nauka gry na instrumencie, czy w przypadku kilkumiesięcznych maluchów samo odkrywanie instrumentu, wzmacnia zdolności do koncentracji. Jak wiemy, jest to umiejętność szczególnie przydatna w szkole.

2.Koordynacja – granie na instrumentach poprawia koordynację ręka-oko. W ten sposób rozwijają się zdolności motoryczne dziecka.

3.Relaksacja – wiele badań naukowych potwierdziło wpływ muzyki na nasze samopoczucie i zdrowie np. muzyka relaksacyjna obniża ciśnienie krwi, uspokaja serce. Rozważnie zatem dobierajmy muzykę, jakiej słuchamy w obecności dziecka.

4.Cierpliwość i wytrwałość - to cechy, które rozwijają się gdy maluch próbuje grać  na instrumencie. Przydają się niejednokrotnie w życiu, także zawodowym, to dzięki nim jesteśmy w stanie osiągać cele mimo przeszkód.


5.Pewność siebie – zachęcanie dziecka do gry, chwalenie za próby i postępy, uwaga rodzica jaką skupia maluch na sobie – to wszystko sprawia, że poczucie własnej wartości u dziecka rośnie. Dzieci z mocnym poczuciem wartości siebie są szczęśliwe i odnoszą więcej sukcesów, potrafią także w życiu dorosłym nawiązywać zdrowe relacje.

Instrument muzyczny a... zabawka wydająca dźwięki

Odróżnijmy zabawki z melodią od instrumentów muzycznych dla dzieci. Elektroniczne dźwięki, gotowe melodyjki w kilku językach mogą być przyjemne dla dziecka i sprawiać mu radość, ale nie są instrumentami.

Z instrumentem muzycznym mamy do czynienia wtedy, kiedy zachodzi korelacja między zachowaniem dziecka a wysokością tonu – np. dziecko uderza w bębenek raz ciszej, raz głośniej, dmucha  w gwizdek z różną siłą itd. Gdy zależy nam na korzyściach jakie niesie ze sobą nauka gry na instrumencie, upewnijmy się, że kupujemy instrument, a nie po prostu zabawkę.


Pamiętajmy także, że dzieciom poniżej piątego roku życia muzyka powinna sprawiać przede wszystkim radość, a odkrywanie dźwięków powinno być zabawą.

Instrument muzyczny dopasowany do wieku dziecka

Dla najmniejszych dzieci fantastyczne są różnego rodzaju bębenki. W przypadku zabawek Plan Toys dodatkowym atutem jest ich ekologiczny wymiar – instrumenty są wykonane z drewna kauczukowego pomalowanego nietoksycznymi farbami. Bębenek drewniany (Drewniaczek.eu) może wydawać aż trzy różne tony i jest doskonałym przykładem instrumentu, który posłuży do zabawy przez lata, podobnie zresztą jak

Duży bęben drewniany, z regulowaną taśmą do powieszenia bębenka na szyi (nasz maluch stanie się wędrującym doboszem). Dwustronny bębenek  nadaje się już dla rocznego muzykanta – można na nim grać zarówno wprawiając w ruch umieszczone na sznureczkach klocki, jak i „strzelając” zamocowanymi na gumkach koralikami.

Z kolei Drewniana perkusja (Drewniaczek.eu) to doskonały instrument dla dwójki maluchów – podczas gdy jeden smyk będzie wybijać rytm pałeczkami, drugi może grzechotać na guiro.

Odkrywanie różnych dźwięków umożliwi także prosty ksylofon (Drewniane cymbałki, Drewniaczek.eu) z pięcioma kolorowymi klawiszami. Klawisze są zawieszone na elastycznych gumkach, a sam instrument wydaje łagodne dźwięki. Przy okazji możemy ćwiczyć z maluchem poznawanie kolorów (np. „Uderz w zielony klawisz”). Dla starszych dzieci atrakcyjne będzie drewnane banjo czy akordeon.

Nauka gry na instrumencie muzycznym to doskonała okazja by spędzić czas z dzieckiem poświęcając mu całą swoją uwagę. I nawet jeżeli nie jesteśmy pewni, czy nasz maluch ma słuch muzyczny, bądź sami nie przejawiamy zdolności muzycznych, nie pozbawiajmy dziecka odkrywania świata muzyki własnymi sposobami.***
Drewniaczek.eu  - sklep internetowy oferujący duży wybór drewnianych zabawek dla dziewczątk i chłopców w każdym wieku, a także elementy wyposażenia pokoików dziecięcych, żłobków, przedszkoli i klubików dla dzieci. Drewniaczek.eu jest wyłącznym importerem i dystrybutorem renomowanych firm produkujących zabawki drewniane Plan Toys i Selecta. W sklepie znajdują się również zabawki producentów: Haba,Goki, Vilac, Djeco, Bajo, Toys Pure itd.Wszystkie oferowane produkty wykonane są starannie, z materiałów wysokiej jakości i posiadają certyfikat CE.

Komentarze do: Jakie cechy pomaga rozwijać gra na instrumentach muzycznych wśród dwu-, trzy- i czteroletnich dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz