Szukaj

Jakie badania powinno przejść dziecko po ukończeniu 6 tygodnia życia?

Podziel się
Komentarze0

Po ukończeniu 2 miesiąca życia, dziecko powinno zostać poddane obowiązkowym badaniom kontrolnym. Matka powinna zgłosić się z dzieckiem do poradni dziecięcej w celu sprawdzenia jego prawidłowego rozwoju. Jest to bardzo ważne badanie, gdyż wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju można skorygować pod warunkiem, że  zostaną one odpowiednio wcześnie zdiagnozowane.


Badania kontrolne dziecka po 6 tygodniu życia obejmują następujące etapy:
  • Ważenie dziecka
Przyrost wagi dziecka świadczy o jego prawidłowym odżywianiu a tym samym o prawidłowym rozwoju. Przyrost wagi od urodzenia dziecka do ukończenia 6 tygodniażycia powinien wynosic około 1 kg. Mniejszy przyrost wagi może być związany z nieprawidłowym żywieniem dziecka lub chorobą.
  • Ocena przyrost długości dziecka
Przyrost długości dziecka powinien być proporcjonalny do przyrostu jego wagi. Sprawdza się to na podstawie specjalnie do tego przygotowanych tablic centylowych.

  • Pomiar obwodu głowy, ciemiączka dziecka
Badanie to opiera się na sprawdzaniu kształtu głowy i twardości kości czaszki. Jest to bardzo istotne badanie ze względu na to że kości czaszki ochraniają mózg dziecka. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące budowy kości czaszki i zbyt szybkiego zarastania ciemiączka , mogą świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach.
Z kolei zbyt miękkie kości i niezarastanie ciemiączka , może być pierwszym objawem krzywicy u dziecka , choć obecnie jest to choroba występująca bardzo rzadko.

Jest to badanie, które lekarz wykonuje przy pomocy stetoskopu. Pozwala to ocenić pracę serca niemowlęcia i płuc.
Nieprawidłowe szmery występujące w tym okresie u dziecka mogą świadczyć o zaburzeniach budowy i funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego  lub płucnego. Obecnie za pomocą zabiegów operacyjnych można skorygować wady układu krążenia i układu płucnego.

  • Badanie odruchu Moro u dziecka

Badanie tego odruchu pozwala sprawdzić wrażliwość dziecka na bodźce, takie jak gwałtowna zmiana położenia ciała, wstrząs czy silne dźwięki. Prawidłowa reakcja dziecka na wyżej wymienione bodźce powinna się wiązać z wzdrygnięciem się oraz energicznym wyprostowaniem rak i nóg i pleców. Główka powinna także się naprężyć i odchylić a ręce niemowlęcia z zaciśniętymi piąstkami zostają przyciągnięte do klatki piersiowej.
Zanikanie tego odruchu świadczy o stopniowym dojrzewaniu układu nerwowego dziecka.
Inne reakcje dziecka na bodźce dziecka kwalifikują się do leczenia, gdyż mogą sugerować schorzenia neurologiczne.

  • Sprawdzenie słuchu dziecka
badanie to polega na ocenie odruchu uszno – powiekowego. Reakcja świadcząca o prawidłowej budowie aparatu słuchowego polega na tym,  że dziecko na klaśnięcie przy jego uchu automatycznie reaguje zamknięciem powiek.
Jeśli lekarz stwierdzi niedosłyszenie, należy dobrać odpowiedni aparat słuchowy dla dziecka ,co zapobiegnie kolejnym zaburzeniom rozwojowym dziecka , zwłaszcza zaburzeniom mowy. W późniejszym wieku jest możliwość wszczepienia dziecku implantu umożliwiającego prawidłowe słyszenie.

  • Sprawdzanie wzroku dziecka
W przypadku badania wzroku , obserwuje się reakcje dziecka na światło.  Gwałtowne zapalenie światła w ciemnym pokoju lub skierowanie latarki w kierunku oka dziecka  powinno powodować przymrużenie powiek niemowlęcia. Jest to związane z tym, że w 6 tygodniu życia dziecko reaguje tylko na zmiany natężenia światła nie potrafi jeszcze wodzić wzrokiem.

  • Szczepienia dziecka
Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, badanie kontrolne jest związane ze sczepieniem niemowlęcia. Jest to szczepienie przeciwko groźnym dla człowieka chorobom zakaźnym takim jak błonica, krztuść i tężec. Odbywa się też szczepienie przypominające  przeciw WZW typu B, czyli przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Komentarze do: Jakie badania powinno przejść dziecko po ukończeniu 6 tygodnia życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz