Szukaj

Jak radzić sobie z nudą dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Dzieci uczęszczające do przedszkoli, szkół przyzwyczajone są do określonego harmonogramu dnia. Nie od dziś wiadomo, że nuda jest wrogiem dziecka. I może być powodem zaskakującego zachowania rodziców. W czasie ferii dzieci potrafią stać się zmorą opiekunów, którzy często nie mają czasu i pomysłu na zabawę. Jak sobie poradzić z tym kłopotem?

Jak radzić sobie z nudą dziecka?

W natłoku codziennych obowiązków (dorośli w końcu nie mają ferii), zdanie „Mamo, nudzi mi się” jest zaskoczeniem dla rodziców, a czasem powodem zdenerwowania. Współczesny świat dziecka jest bowiem pełen ciekawych, angażujących dziecko zabawek, gier. Skąd zatem nuda? Zdanie to może oznaczać wołanie dziecka o chwilę uwagi rodzica, ale i może być oznaką, że zajęte na co dzień dziecko obowiązkami w szkole w czasie wolnym od nauki nie wie co ze sobą zrobić. Takie zdanie oznacza z reguły, że dziecku wyczerpały się pomysły na samodzielną zabawę i spędzanie czasu.

Nie można ignorować słów dziecka – należy mu poświęcić czas, ale i zdobyć się na kreatywność, by malec mógł się zająć zadaniem czy procesem twórczym. Współczesne dzieci mają do dyspozycji całą masę zabawek i gier, jednak nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z bliską osobą, z kochaną mamą czy tatą. - Warto o tym pamiętać, gdyż to co najcenniejsze i czego nie można dziecku kupić, to własna osoba i swój czas – mówi Elżbieta Mieszczańska – Błaszczyk neurolog i psychiatra dziecięcy z Centrum Medycznego Medrun w Warszawie.


Nuda – co to jest właściwie?

Dzieci to najbardziej ciekawskie istoty. Dzieciństwo jest pełne poznawania. Dziecko, które bezustannie się nudzi może mieć jakiś poważniejszy problem, niż brak pomysłu na spędzanie czasu. - Może czuje się opuszczone? - mówi dr Elżbieta Mieszczańska – Błaszczyk: Najważniejszym zadaniem dla mamy czy taty to odkryć drugie dno nudy. Bardzo często bowiem kryją się pod nią inne emocje, sytuacje. Warto zapytać dziecko, co się dzieje, zanim zaczniemy mu organizować czas. Wówczas mamy szansę dowiedzieć się, co dziecko przeżywa.


Jak zorganizować czas dziecku, by się nie nudziło?

Przede wszystkim należy dostosować sposób spędzania czasu do potrzeb, zainteresowań i temperamentu dziecka - choć byłoby pożądane by także rodzic czuł się dobrze w zabawie z dzieckiem. Myślę, że najlepiej jest najpierw porozmawiać z dzieckiem i uzgodnić, co najchętniej chciałoby robić - w co chciałoby zagrać, a może wspólnie coś obejrzeć lub poczytać? Uwzględniając oczekiwania dziecka w harmonogramie zajęć wzmacniamy jego zaangażowanie w planowanie czasu.

- Dziecko czuje się wówczas docenione, a ponadto jego potrzeby są zrealizowane, co wpływa pozytywnie na dalsze relacje z rodziną i otoczeniem – tłumaczy dr Elżbieta Mieszczańska – Błaszczyk. Pamiętajmy również, że cierpliwość i nasze własne zaangażowanie w spędzanie czasu z dzieckiem są bardzo istotnymi elementami. Najważniejsze dla dzieci są bowiem miłość, oferowany czas, zainteresowanie i bezpieczeństwo emocjonalne. Warunki te pozwalają każdemu z rodziców porozumieć się z dzieckiem oraz mieć dostęp do jego świata emocji, który podobnie, jak i u dorosłych, może mieć różne barwy.

Komentarze do: Jak radzić sobie z nudą dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz