Szukaj

Glistnica - glista ludzka u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Glistnica - bo tak nazywa się choroba wywołana przez glistę ludzką - podobnie jak owsiki, czy tasiemce, może występować zarówno u dzieci jak i dorosłych. Jeżeli zatem mówisz stanowcze NIE gliście ludzkiej, która chce znaleźć schronienie w ciele Twojego dziecka - przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak do tego nie dopuścić. Otóż glista (ascaris lumbricoides) jako jeden z najczęściej spotykanych u dzieci pasożytów, to robak z rodziny nicieni, który wnika do organizmu w postaci jaj z zanieczyszczoną wodą, pożywieniem lub za pośrednictwem brudnych rąk.



Dorosłe postacie przypominają dżdżownice, które mogą osiągać długość nawet do 40-stu cm. i można je czasem znaleźć w kale albo wymiocinach. Człowiek jest ostatecznym żywicielem tego robaka.

Droga jaką przebywa glista w ciele swojego żywiciela

Z jaj, które za pośrednictwem brudu, dostały się do organizmu dziecka, uwalniają się larwy. Te z kolei przenikają przez ścianę jelita dostając się do układu krwionośnego. Stamtąd wędrują do wątroby, serca i płuc - po to by na końcu swej podróży zaatakować gardło. Tam zostają połknięte dzięki czemu ponownie znajdują się w przewodzie pokarmowym, gdzie po około dwóch miesiącach dojrzewają do pasożytowania i rozmnażania. TAK, jakby tego było za mało, glisty rozmnażają się!!! Ciało samców jest krótsze od ciała samic, które produkują aż 200 tysięcy jaj na dobę.

Dlaczego glistnica jest tak bardzo niebezpieczna dla naszych maluchów?

Wiedz, że duża liczba robaków w jelicie zwykle prowadzi do jego niedrożności, co wymaga interwencji chirurgicznej. Zdarza się także, że glisty przedostają się do jamy otrzewnej, pomiędzy szwami rany pooperacyjnej jelita. Często prowadzi to do zapalenia otrzewnej i ropnia wątroby, a w konsekwencji do śmierci. To oczywiście najsmutniejsza wersja powikłania glistnicy…


Poza tym u zarażonego dziecka występuje szereg innych objawów takich jak: ogólne rozdrażnienie, zapalenie spojówek, bezsenność i brak apetytu, któremu towarzyszą bóle brzucha, wymioty, biegunki, a także wysypki połączone ze świądem skóry. Innym bardzo groźnym objawem zarażenia jest zahamowanie wzrostu i brak przyrostu masy ciała.

Bardzo ważnym, a zarazem bardzo uciążliwym dla dziecka symptomem, towarzyszącym wędrówce larw jest zapalenie oskrzeli i płuc poprzedzone uporczywym kaszlem powodującym napady duszności podobne do ataków astmy. Dzieje się tak dlatego, gdyż larwy wywołują kaszel przez podrażnianie nabłonka oskrzelowego.

Dziecko odkrztuszoną wydzielinę bardzo często połyka, w ten sposób znajdujące się w niej larwy ponownie trafiają do jelita, gdzie osiągają dojrzałość płciową i cały cykl powtarza się od nowa. Dodajmy, że dorosłe osobniki mogą żyć nawet 2 lata!!!

Co robić by pomóc dziecku pozbyć się intruzów z organizmu?

1. Bezwzględnie stosuj się do zaleceń lekarza, który zaleci badanie kału, a następnie kurację oczyszczającą z pasożytów i toksyn.
2. Przestrzegaj zasad higieny osobistej i żywienia.
3. Nigdy nie podawaj dziecku nieprzygotowanej wody.
4. Starannie myj owoce i warzywa przeznaczone do spożycia.
5. Dbaj, aby dziecko nigdy nie wkładało brudnych rak do ust - np. podczas zabawy w piaskownicy.
6. Wpajaj dziecku w teorii i w praktyce - jak ważne jest mycie rąk przed jedzeniem, a także po wyjściu z toalety.
7. Jeśli posiadasz zwierzęta - systematycznie odrobaczaj je.

Widać zatem jak uciążliwym i niebezpiecznym może okazać się zarażenie glistą ludzką, zwłaszcza, jeśli dotyczy ono małych dzieci. Dlatego profilaktyka i zapobieganie jest podstawową drogą do tego, by ten okropny robak nigdy nie zamieszkał w ciele Twojego dziecka, Twoim i Twoich bliskich.

Danuta Knap

Komentarze do: Glistnica - glista ludzka u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz