Szukaj

Dotyk dla noworodka jest bardzo ważny!

Podziel się
Komentarze0

Korzyści jakie daje skórze wcześniaka kontakt ze skórą jego matki są mierzalne nawet 10 lat po urodzeniu, donoszą nowe badania w Biological Psychiatry.

Fizyczny kontakt z dziećmi jest niezbędny dla rozwoju psychicznego i fizycznego wcześniaków. Dowiedziano się tego w przykry sposób obserwując wcześniaki, które były zaniedbywane w szpitalach i sierocińcach. Dzieci takie miały wiele problemów począwszy od depresji do bardziej całościowych dolegliwości.

Dr Ruth Feldman z Uniwersytetu Bar-Ilan, wraz ze swoim zespołem badał wpływ różnego rodzaju kontaktu fizycznego na przedwcześnie urodzone niemowlęta.

-W tym badaniu pokazujemy po raz pierwszy, że matka zapewniając kontakt fizyczny ze swoim wcześnie urodzonym dzieckiem w jego okresie noworodkowym, poprawia jego funkcjonowanie w ciągu nawet najbliższych 10 lat życia – mówi Feldman.

Naukowcy w szczególności porównali standardową opiekę w inkubatorze z nową, zwaną „Kangaroo Care” (KC). Została ona opracowana w Kolumbii, gdzie występował deficyt tych urządzeń, w celu ochrony wcześniaków przed ryzykiem hipotermii. Nowa metoda wykorzystuje ciepło matki, aby ogrzać dziecko. Poproszono 73 matki, aby w ciągu kolejnych 14 dni codziennie, przez 1 godzinę zapewniły kontakt fizyczny swoim niemowlakom z nimi samymi. Obserwowano także taką samą ilość noworodków, które miały standardową opiekę w inkubatorze.

Okazało się, że w ciągu pierwszego pół roku matki z grupy KC były bardziej wrażliwe i wytworzyły więcej matczynych zachowań. Dzieci w tej grupie wykazywały się lepszymi umiejętnościami poznawczymi. W ciągu 10 lat życia, były bardziej zorganizowane, lepiej reagowały na stres, a ich autonomiczny układ nerwowy był bardziej dojrzalszy.

-To badanie po raz kolejny przypomina nam o głębokich i długotrwałych skutkach kontaktu matek z dziećmi. Wyższy poziom stymulacji dostarczony przez taki kontakt wpływa pozytywnie na rozwój mózgu i pogłębia relacje matki z dzieckiem. - powiedział John Krystal, redaktor Biological Psychiatry.

Przedwczesny poród jest głównym problemem zdrowotnym na całym świecie, zwłaszcza w krajach  przemysłowych i rozwijających się, gdzie stanowi to około 12% porodów. Współczesna medycyna znacząco zwiększyła ilość wcześniaków, które przeżywają, jednak wiele z nich ma długotrwałe trudności poznawcze i problemy w systemach neurobiologicznych, które wspierają regulacje stresu.

Feldman podkreślił, że „Kangaroo Care” jest łatwa do zastosowania przy minimalnych kosztach, a w związku z długofalowymi korzyściami powinna być stosowana w opiece wcześniaków na całym świecie.

Komentarze do: Dotyk dla noworodka jest bardzo ważny!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz