Szukaj

Coraz więcej dziadków przyjmuje rolę opiekunów

Podziel się
Komentarze0

Jak pokazują badania University of Chicago, amerykańscy dziadkowie coraz częściej spełniają się jako opiekunowie swoich wnucząt - różnią się jednak znacznie między sobą z powodu środków, jakimi dysponują, wieku, a także potrzeb dzieci.Nowe badania uniwersytetu, oparte na ankiecie przeprowadzonej przez National Institute of Aging, pokazały, że 60 procent dziadków zapewnia opiekę wnukom w ciągu pierwszych 10 lat ich życia, a 70 procent z nich robi to przez ponad dwa lata.

Wyniki odzwierciedlają najnowsze dane pokazujące wagę pomocy dziadków w zajmowaniu się dziećmi.

W 2010 roku 8 procent wnucząt żyło ze swoimi dziadkami, a 2,7 miliona dziadków odpowiadało za większość potrzeb dzieci - dla porównania, w 2006 roku było ich o 0,3 miliona mniej.

Co więcej, to właśnie dziadkowie są źródłem „pierwszej pomocy” dla 30 procent kobiet, które decydują się na pracę, mając dziecko poniżej piątego roku życia.

University of Chicago przeprowadził badania mające na celu wykazanie różnic w rodzaju sprawowanej opieki.


Linda Waite, naukowiec wspomnianego uniwersytetu i ekspert w dziedzinie starzenia, mówi: „Nasze odkrycia pokazują, że różne grupy dziadków zapewniają inny typ opieki. Co ważne, okazuje się, że to dziadkowie z mniejszym przychodem i niższą edukacją, lub ci, którzy należą do mniejszości społecznych, częściej chcą przyjmować na siebie tę odpowiedzialność”.

W latach 1998-2008 przeprowadzone zostały badania nad tym zagadnieniem. Nosiły nazwę „Health and Retirement Study”, a odpowiedzialny za nie był National Institute of Aging.

Wyniki opublikowano w sierpniowym wydaniu „Journal of Family Issues”, w artykule pt. „Grandparents Providing Care to Grandchildren: A Population-Based Study of Continuity and Change” (Dziadkowie opiekujący się wnuczętami: populacyjne badania nad ciągłością i zmianą) autorstwa Waite.

Artykuł wspomina między innymi o tym, że Afroamerykanie częściej zakładają wielopokoleniowe gospodarstwa, a osoby o wyższych przychodach chętniej decydują się na opiekę z zewnątrz.

Co więcej, dziadkowie, którzy mają własne małe dzieci, niełatwo decydują się na rolę podwójnych opiekunów, a najmniej chętne do pomocy pozostają osoby niepozostające w związku małżeńskim, starsze i mające mniej szans na pracę.

Dane pokazują, że 60 procent dziadków, którzy zajmują się wnukami, jest nadal w wieku przedemerytalnym.

„Pomoc może być potrzeba zwłaszcza dziadkom w średnim wieku, którzy mają do odegrania zbyt wiele ról - rodziców, dziadków i, nadal, pracowników”- pisze Waite.

Komentarze do: Coraz więcej dziadków przyjmuje rolę opiekunów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz