Szukaj

Alergia u dziecka - przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze3

Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie zetknęłaby się z alergią choćby raz. Obecnie na jej różnorakie postacie choruje około 20- 30% społeczeństwa i z roku na rok liczba ta zwiększa się. Szacuje się, że za pięćdziesiąt lat alergikiem będzie każdy noworodek. Na temat przyczyn powstawania alergii zdania naukowców są podzielone. Skłonność do zachorowania jest uwarunkowana genetycznie, co oznacza, że nie zawsze można zapobiec jej wystąpieniu.



Uaktywnieniu sprzyja zanieczyszczenie środowiska. Pozornie bardziej narażone są dzieci z miast, bo unoszące się w powietrzu spaliny uszkadzają błonę śluzową układu oddechowego ułatwiając wnikanie alergenów. Jednakże mieszkańcy wsi, choć mniej narażeni na kontakt z miejskim smogiem, mają częstszą styczność z uczulającymi pyłkami roślin.

Potoczna nazwa - uczulenie, dobrze oddaje istotę tego schorzenia. Jest to nadwrażliwość organizmu na niektóre czynniki zewnętrzne (alergeny). Zetknięcie się z nimi powoduje szereg objawów o różnym nasileniu. Alergenem może być każda substancja, z którą dziecko ma kontakt. Dla zdrowego dziecka jest ona najczęściej nieszkodliwa sama w sobie. Nadmierna reakcja organizmu alergika polega na niewłaściwej odpowiedzi immunologicznej. W styczności z substancją alergizującą organizm reaguje jak na zagrożenie - wytwarzając przeciwciała.  Jednakże w tym wypadku ich wytwarzanie nie chroni organizmu przed ciałem obcym, lecz powoduje szczególne uwrażliwienie na daną substancję. Przy pierwszym kontakcie z alergenem nie zaobserwujemy żadnych objawów. Dopiero przy ponownym zetknięciu pojawia się reakcja uczuleniowa.

Znanych jest kilkadziesiąt tysięcy związków alergizujących. Można je podzielić na cztery główne grupy:

Alergeny wziewne - wnikają do organizmu przez drogi oddechowe. Należą do nich pyłki roślin, sierść zwierząt, odchody roztoczy kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych.

Alergeny kontaktowe - nikiel, składniki kosmetyków, środków czystości, proszków do prania

Alergeny wstrzykiwane bezpośrednio do tkanek - jady owadów

Alergeny pokarmowe - w zasadzie każdy produkt spożywczy może być takim alergenem. Najczęściej są to: mleko krowie, ryby, orzechy, pomidory, czekolada, truskawki, jaja. Do tej grupy można także zaliczyć alergie na leki.

Objawy alergii


Kiedy powinniśmy obawiać się, że nasze dziecko jest alergikiem? Łzawienie, zaczerwienienie i swędzenie oczu, katar z obfitym wyciekiem wodnistej wydzieliny, kichanie, swędzenie nosa, uporczywy kaszel niereagujący na zwykłe środki przeciwkaszlowe może wskazywać na alergię wziewną.  Wymioty i biegunka, wysypka, a czasem trudności z oddychaniem są objawami alergii pokarmowej. Przy alergii kontaktowej skóra w miejscu zetknięcia z alergenem jest zaczerwieniona i czasem pokryta krostkami. Występuje też mocne swędzenie. Dziecko czasem drapie się tak mocno, że rani skórę. Uczulenie na jad owadów objawia się silnym obrzękiem i zaczerwienieniem w miejscu użądlenia a także silnym obrzękiem innych dużych partii skóry np. okolicy oczu. Czasami występują duszności. Reakcje alergiczne mogą być natychmiastowe i występować bezpośrednio po zetknięciu z alergenem, ale objawy mogą wystąpić także po kilku godzinach czy dniach. Mówimy wtedy o alergii późnej.


Najbardziej niebezpieczną dla życia postacią natychmiastowej reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny, podczas którego występuje niewydolność oddechowa i zapaść układu krążenia. Wstrząs najczęściej następuje w wyniku użądlenia przez owada, na którego jad dziecko jest uczulone, ale zdarza się także przy ostrych postaciach alergii pokarmowych. Objawami ostrzegającymi przed wystąpieniem wstrząsu są zawroty głowy, nudności, wymioty, duszność oraz osłabienie prowadzące do utraty przytomności. Kiedy pojawią się objawy alarmowe należy natychmiast wezwać lekarza.


Leczenie alergii


Co zrobić, jeśli podejrzewamy alergię u dziecka? Jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do specjalisty alergologa, który zdiagnozuje chorobę i poszuka jej przyczyny. W zależności od tego, jaką alergię podejrzewamy badania mogą być różne. Najczęściej są to testy skórne polegające na zetknięciu skóry z alergenami w bardzo małym stężeniu. Zaczerwienienie w miejscu kontaktu świadczy o uczuleniu na daną substancję. Bada się także stężenie immunoglobuliny IgE we krwi. Wysoki poziom świadczy o alergii. Natomiast w alergii pokarmowej, aby wykryć, co uczula dziecko, stosuje się diety eliminacyjne, wykluczając z jadłospisu potrawy podejrzane o wywołanie reakcji uczuleniowej.

Nie wolno ignorować alergii ani lekceważyć jej objawów. Niezdiagnozowana prawidłowo i nieleczona może prowadzić do astmy bądź atopowego zapalenia skóry.

Niestety alergia zwykle pozostaje na całe życie i nie da jej się całkowicie wyleczyć. Leczenie polega na łagodzeniu jej objawów oraz przede wszystkim - na unikaniu tego, co uczula. Dlatego tak ważne jest abyśmy wiedzieli, na jaką substancję nadwrażliwe jest nasze dziecko. Pocieszające jest to, że reaktywność organizmu może ulegać w ciągu życia zmianie i objawy alergii mogą ulec wygaszeniu.

Jak możemy pomóc małemu alergikowi?

Jeśli w rodzinie są alergicy, powinniśmy chronić dziecko od niemowlęcia przed znanymi alergenami. Zwłaszcza przed roztoczami i sierścią zwierząt.

W mieszkaniach osób z alergią na roztocza nie powinno być mebli tapicerowanych, dywanów a pościel powinna być zmieniana bardzo często. Pomieszczenia powinny być często wietrzone.

Nie należy natomiast długo wietrzyć pomieszczeń, w których przebywają dzieci z alergią na pyłki.  Trzeba także pamiętać o codziennym umyciu całego ciała dziecka (wraz z włosami) pod prysznicem, aby spłukać pyłki ze skóry. Zwracajmy uwagę na kalendarz pylenia i w okresie niebezpiecznym dla dziecka ograniczmy jego pobyt na zewnątrz do minimum.

We wszystkich alergiach wziewnych używajmy do sprzątania odkurzacza ze specjalnym systemem filtrów.

Przy alergiach pokarmowych wykluczmy całkowicie z jadłospisu produkty alergizujące, ale rzadko przez nas jadane (truskawki, orzechy). Zasięgnijmy porady dietetyka w zakresie produktów alternatywnych dla mleka i jaj.

Większe dzieci powinny zostać uświadomione, czym grozi zjedzenie uczulającego je produktu. O alergii powinni też dowiedzieć się rodzice jego kolegów i koleżanek.

W żadnym wypadku nie należy podejmować prób leczenia alergii na własną rękę lekami dostępnymi bez recepty. Może to zaciemnić obraz choroby, utrudnić jej rozpoznanie i właściwe leczenie. Leczenie farmakologiczne prowadzi lekarz i tylko jego porada daje gwarancję, że jest ono prawidłowe.

Komentarze do: Alergia u dziecka - przyczyny, objawy, leczenie (3)

sun
sun 26-01-2011 13:50

alergia

1

Nie znam się na rzeczy, bo lekarzem nie jestem, ale w broszurze Vimedu wyczytałam, że w dużej mierze to my mamy wpływ na to czy nasze dziecko będzie miało alergie czy nie. Podobno ważna jest nawet dieta przed ciążą i w t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
agamm
agamm 10-08-2010 08:28

Jak podnieść odporność u dziecka

1

przy podejzeniu alergii pokarmowej u małego dziecka(od której zazwyczaj wszytsko się zaczyna) należy szybko działać-wycofać alergen i podawać probiotyki które wspomagają walkę z alergią.Dzieciom do 2giego roku życia najl... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Veron
Veron 10-05-2010 12:53

Alergia na pyłki

1

Żeby ulżyć dziecku w cierpieniu i zlikwidować nieprzyjemne objawy alergii na pyłki należy poddać je odczulaniu. Terapia odczulająca (immunoterapia swoista) to jedyny sposób przyczynowego leczenia alergii. Warunkiem rozpo... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze