Szukaj

Zwyczaje związane z otyłością są różne dla dziewcząt i dla chłopców

Nowe badanie University of Michigan Health System w USA pokazuje, że niektóre zachowania, takie jak jadanie obiadów w szkole czy oglądanie telewizji, są takie same dla uczniów szkoły ponadpodstawowej, niezależnie od płci, ale nie wszystkie. Co więcej, ich wpływ na zdrowie także jest inny.Na przykład, zaangażowanie w sport obniża ryzyko otyłości u chłopców, ale nie u dziewcząt, natomiast picie mleka wiązało się z mniejszym ryzykiem otyłości dla dziewcząt, ale nie dla chłopców.

Artykuł na ten temat ukazał się w Pediatrics.

Główna autorka badania, dr Elizabeth Jackson, mówi: - Zrozumienie czynników ryzyka otyłości dla obu płci pozwoli opracować programy odchudzające i zapobiegające nadwadze.

Amerykańskie centra CDC obliczają, iż ok. 17% nastolatków i dzieci w USA jest otyłe.

Dr Jackson przyjrzała się danym zebranym w latach 2004 – 2011 na temat 1 714 uczniów ze szkół podstawowych w strefie Ann Arbor. 16% dziewcząt i 18% chłopców w tej grupie było otyłych.


Pośród chłopców, którzy nie byli otyli, ok. 56% uczestniczyło w żywiołowej aktywności fizycznej przez co najmniej 20 minut co najmniej 5 razy w tygodniu, w porównaniu do 43% chłopców otyłych. Takiej różnicy nie stwierdzono dla dziewcząt otyłych i o normalnej wadze.

Uprawianie co najmniej jednej dyscypliny sportowej było związane ze spadkiem ryzyka otyłości dla chłopców, ale nie dla dziewcząt.

Dr Jackson przypuszcza: - Być może dziewczęta nie mówiły o takich aktywnościach jak taniec, gdyż nie są one uważane za sport, stąd mogą wynikać te różnice.

Poza tym odkryto, że picie 2 lub więcej porcji mleka dziennie o 20% obniża ryzyko otyłości pośród dziewcząt, ale nie pośród chłopców. Być może dzieje się tak, gdyż dziewczęta mlekiem zastępują napoje słodzone.

Natomiast nagminne oglądanie telewizji oraz jadanie obiadów w szkole było związane z większym ryzykiem otyłości zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców. Ponad 2 godzinny TV dziennie było powiązane z 19% większym ryzykiem otyłości, a jadanie obiadów w szkole – aż o 27 – 29%.

Badanie jednak nie udowadnia, że którykolwiek z tych czynników powoduje otyłość u uczniów, ponieważ dzieci, które jedzą obiady w szkole, mogą być do tego zmuszone z powodu ubóstwa w rodzinie, co samo w sobie jest już czynnikiem otyłości.

Jak podsumowuje dr Jackson, z całą pewnością będą potrzebne dodatkowe prace nad tymi czynnikami.

Komentarze do: Zwyczaje związane z otyłością są różne dla dziewcząt i dla chłopców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz