Szukaj

Złote rady dla odchudzających się

Jedzenie jest jedną z największych przyjemności, jakiej codziennie doświadczamy w naszym życiu, ale przede wszystkim dostarcza nam niezbędnej do życia i odpowiedniego funkcjonowania organizmu energii, a także składników odżywczych. Smaczne i zdrowe jedzenie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie oraz wagę. Odpowiednio skomponowana dieta pozwoli nam cieszyć się dobrą formą oraz zachować prawidłową masę ciała.Problem nawagi i otyłości jest coraz powszechniejszy w naszym społeczeństwie i dotyka osób coraz młodszych. Coraz częściej na ulicach możemy spotkać kilkuletnie dziecko z kilkunasto, lub nawet ponad dwudziestokilogramową otyłością. Chcąc zgubić zbędne kilogramy, często się „katujemy” sięgając po różne „diety cud”. Najczęściej jednak głodzimy się lub spożywamy tylko wybrane produkty jak np. w tak zwanej diecie płynnej, białkowej czy kapuścianej. Należy pamiętać, że będąc na diecie redukującej masę ciała, również, a nawet przede wszystkim powinniśmy się racjonalnie odżywiać i stosować Zasady Zdrowego Żywienia ustalone przez Instytut Żywności i Żywienia. Zasady te pozwalają nam prawidłowo wykorzystać wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla naszego organizmu. Pozwalają także ustrzec się przed groźnymi skutkami nieprawidłowo skomponowanej diety.

A więc, co robić by się zdrowo odżywiać i redukować zbędne kilogramy? Poniżej znajdują się Zasady, dzięki którym uda nam się osiągnąć zamierzony cel.

 1. Jedz regularnie - mało a często, 4 - 5 posiłków dziennie.

 2. Nie wychodź z domu bez śniadania - jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dostarcza nam energii potrzebnej do odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu w ciągu całego dnia.

 3. Śniadanie spożywaj najpóźniej do 2 godzin po przebudzeniu, kolację do 3-4 godzin przed snem. Nie rób dużych przerw między posiłkami, jadaj co 2,5- 3,5 godziny (wyprzedzaj uczucie głodu), staraj się jeść o stałych godzinach.

 4. Pij wodę niegazowaną - min 1,5 litra dziennie - najlepiej między posiłkami, małymi łyczkami, jeśli ćwiczysz lub pracujesz fizycznie pij nawet do 3 litrów wody dziennie. Pij również herbaty zielone i czerwone oraz ziołowe.


 5. Posiłki spożywaj na siedząco, nie śpiesz się - jedz powoli, dokładnie przeżuwaj pokarm

 6. Spożywaj produkty z różnych grup żywnościowych. Urozmaicaj posiłki.

 7. Unikaj potraw smażonych w głębokim tłuszczu i panierowanych.

 8. Codziennie jedz dużo owoców - najlepiej cytrusów i owoców sezonowych, spożywaj je między posiłkami, na drugie śniadanie oraz na podwieczorek, nie jedz owoców na noc!!!

 9. Jedz dużo warzyw - najlepiej surowych lub gotowanych na parze, niech się pojawiają na śniadanie, obiad i kolację

 10. Regularnie spożywaj produkty mleczne: mleko odtłuszczone do 1,5% tłuszczu, sery odtłuszczone, kefiry, maślanki i jogurty odtłuszczone do 2-3 % tłuszczu

 11. Co najmniej 2 - 3 razy w tygodniu jadaj chude ryby - są źródłem białka o wysokiej wartości odżywczej.


 12. Mięso jedz z umiarem, wybieraj mięso białe, jeśli to możliwe zastępuj je chudymi rybami

 13. Wyeliminuj z diety ziemniaki, makarony, ryż, rośliny strączkowe oraz białe pieczywo - zastąp je ciemnym z pełnego przemiału.

 14. Ogranicz spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych ( m.in. podnoszą poziom cholesterolu) - zastąp je oliwą z oliwek, olejem lnianym lub rzepakowym

 15. Unikaj jedzenia słodyczy i cukru. Jak masz ochotę na coś słodkiego zjedz warzywo lub owoc lub wypij szklankę wody lub naturalnego soku owocowego

 16. Ogranicz spożycie soli - wiąże ona wodę w organizmie i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Uważaj na przyprawy zawierające w swoim składzie sól i jej pochodnych np.: glutaminianu sodu (Vegeta, Maggi, kostki rosołowe)

 17. Unikaj alkoholu !!! Zatrzymuje wodę w organizmie. W wyjątkowych sytuacjach wybieraj wino najlepiej czerwone wytrawne lub pól wytrawne.

 18. Rzuć palenie!!! Palenie tytoniu, poza wprowadzaniem do organizmu czynnika uzależniającego - nikotyny, „zakleja" płuca substancjami smolistymi utrudniając tworzenie oksyhemoglobiny.

 19. Unikaj napojów kolorowych, gazowanych oraz napojów energetyzujących.

 20. Codziennie uprawiaj aktywność fizyczną - 60 minut różnorodnego wysiłku fizycznego to zdrowie, uroda i dobre samopoczucie oraz redukcja zbędnych kilogramów i przyśpieszone spalanie tkanki tłuszczowej. Zamiast jeździć windą - wejdź po schodach to już jest aktywność fizyczna. O ile to możliwe, zrezygnuj z jazdy samochodem, zwłaszcza na bardzo krótkich odcinkach.

Stosując się powyższych Zasad będziesz mieć pewność, że żyjesz i odżywiasz się zdrowo i racjonalnie.

Pamiętaj, że prawidłowe żywienie wpływa na cały nasz organizm. Poprawia trawienie i ogranicza bardzo częste problemy z wzdęciami i wypróżnianiem, wzmacnia odporność organizmu, reguluje poziom cukru i cholesterolu, wpływa na odpowiednia pracę mózgu, daje nam energię i witalność.

Jeżeli masz problem ze ułożeniem właściwej diety, a chcesz zgubić zbędne kilogramy, albo chcesz się dowiedzieć więcej o zdrowym odżywaniu przyjdź do NaturHouse. Wykwalifikowany personel pomoże Ci w doborze odpowiedniego Planu Dietetycznego

Autor:

Karolina Żmuda
dietetyk NaturHouse
oddział NaturHouse w Krakowie
przy ul. Wielopole

Komentarze do: Złote rady dla odchudzających się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz