Szukaj

“Seks pozwala schudnąć”... i inne pseudonaukowe bzdury na temat odchudzania

Kiedy w grę wchodzi odchudzanie, jesteśmy w stanie uwierzyć we wszystko. W obliczu tego faktu, naukowcy z Uniwerystetu Stanowego w Alabamie postanowili przyjrzeć się popularnym twierdzeniom i znaleźć w nich sens (albo i nie). David Allison z programu badań nad otyłością i odżywianiem, zamieścił swoje spostrzeżenia w New England Journal of Medicine.Wnioski pokazują, że to, co może na pierwszy rzut oka wydawać się całkiem rozsądne, po weryfikacji w praktyce traci na wiarygodności.

Na przykład:

- ciężko jest utrzymać szybkie tempo utraty wagi.

Nawet jeśli prawdą jest, że większość ludzi na diecie, po jej zakończeniu natychmiast na nowo przybiera na wadze, ci ludzie, którzy na początku szybko chudną, pod koniec są lżejsi niż ci, którzy chudli w wolniejszym tempie.

– aktywność fizyczna w szkole pomaga dzieciom schudnąć.

Zajęcia sportowe, w swojej obecnej postaci, nie wykazują się wielką skutecznością, prostuje Allison. Jego zdaniem, jest to metoda wymagająca weryfikacji: zajęcia są generalnie zbyt mało intensywne, zbyt krótkie oraz zbyt rzadkie.


– karmienie piersią redukuje ryzyko otyłości u niemowlęcia.

Allison stwierdza: dowody naukowe pokazują, że karmienie piersią nie ma tutaj wielkiego wpływu.

– jedzenie śniadań zapobiega otyłości.

W rzeczywistości, badania pokazały jedynie, że osoby jedzące śniadania były szczuplejsze niż przeciętnie. Ale związek przyczynowo-skutkowy nie został ustalony. Być może osoby te mają inne cechy charakterystyczne, które predysponują je do mniejszej wagi.

– seks pozwala spalić kalorie.

W rzeczywistości, wszystko zależy od tego... w jaki sposób uprawiamy seks. Badacze przypominają, że minuta seksu pod kątem spalania kalorii równa się minucie spaceru.

Stosunek trwa przeciętnie 6 minut. A to oznacza, że tracimy średnio 21 kalorii, a nie od 100 do 300, jak się to nam usilnie wmawia w różnego rodzaju czasopismach.

Do zanotowania – badanie przeprowadzono na mężczyznach.

Dr Helene Thibault, przewodnicząca Association pour la prise en charge et la prévention de l'obésité en pédiatrie we Francji, mówi: ustalenie jednej złotej reguły odchudzania jest niemożliwe, ponieważ otyłość jest patologią wieloczynnikową i bardzo złożoną. Specjaliści zgadzają się co do tego, iż otyłość powinna być leczona kompleksowo, z uwzględnieniem odżywiania, sportu, czynników psychologicznych oraz społecznych.

Komentarze do: “Seks pozwala schudnąć”... i inne pseudonaukowe bzdury na temat odchudzania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz