Szukaj

Otyłość rośnie, ciśnienie spada?

Wskaźnik otyłości u dzieci w Stanach Zjednoczonych znacznie wzrósł, jednak ich ciśnienie krwi, według ostatnich badań, zdaje się nie zmieniać. Naukowcy z amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zauważyli, że podczas gdy wskaźnik otyłości wśród dzieci w stanie Luizjana wzrósł prawie trzykrotnie między 1974 a 1993 rokiem, ich ciśnienie krwi, wbrew oczekiwaniom, poprawiło się."Myślę, że wniosek jest jasny. Wzrost otyłości u dzieci niekoniecznie musi wiązać się ze zmianami innych czynników ryzyka” - powiedział główny badacz CDC, David Freedman.

Wśród 11.500 dzieci, ocenianych w ciągu 20 lat, wskaźnik otyłości wzrósł z 6% do 17%. Jednak średnie ciśnienie krwi pozostało względnie stabilne.

Dodatkowo, u znacznie mniejszej liczby dzieci niż oczekiwano, zaobserwowano rzeczywiście wysokie ciśnienie. W 1974 roku, 6% chłopców i 8% dziewczynek miało za wysokie ciśnienie, natomiast w roku 1993 - już jedynie 4% chłopców i 6% dziewcząt.

Żaden z powyższych faktów nie podważa jednak szkodliwości otyłości u dzieci. „Około 75 % otyłych dzieci cierpi na otyłość również w dorosłym życiu. To powoduje zwiększone ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy stawów”- ostrzega Freedman.


W Stanach Zjednoczonych, największy wzrost otyłości odnotowano między latami 1970 -1990, ale od tamtego czasu sytuacja ustabilizowała się.

Wiadomo, że ciśnienie krwi ma tendencję do wzrostu wraz ze wzrostem indeksu masy ciała (BMI), jednak poprzednie badania nie dały jednoznacznych odpowiedzi na temat związku otyłości z ciśnieniem krwi.

„Problemem jest także fakt, że dzieci są coraz wyższe wraz z upływem lat. A przecież wzrost ma dużo większy wpływ na ciśnienie krwi niż waga” - zauważa Freedman.

Badania CDC, przeprowadzone w zeszłym miesiącu, wykazały, że wśród nastolatków amerykańskich częstotliwość występowania cukrzycy typu 2 i stanu przedcukrzycowego wzrosła z 9% w latach 1999-2000 do 23% w latach 2007-2008.

Jednak naukowcy, biorąc pod uwagę, że wskaźniki otyłości utrzymywał się na tym samym poziomie, nie są pewni dlaczego tak się stało.

Jedno jest pewne, a także potwierdzane przez wszystkich badaczy: najważniejsza wskazówka dla rodziców i dzieci pozostaje taka sama – przestrzegać zrównoważonej diety i regularnie uprawiać sporty.

Komentarze do: Otyłość rośnie, ciśnienie spada?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz