Szukaj

Otyłość - problem co piętego Polaka

Na otyłość cierpi około 19 proc. dorosłych Polaków. Otyłość nieleczona przez wiele lat prowadzi m.in. do rozwoju nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i cukrzycy typu II.

Niepokojący wśród Polaków jest wzrost ilości osób z otyłością olbrzymią, tzn. taką w której poziom wskaźnika BMI wynosi 40. Wskaźnik ten wylicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. Prawidłowy BMI waha się między 19 a 25.

Głównymi "grzechami" osób otyłych są m.in. pojadanie między posiłkami, spożywanie dużej ilości napojów słodzonych cukrem oraz zbyt mała aktywność fizyczna.


W Polsce działa Krajowy Punkt Informacyjny "Żywność, Żywienie, Zdrowie". Powinno być ogólnopolskie, wiarygodne źródło informacji na temat prawidłowego sposobu żywienia" - twierdzi dyrektor IŻŻ, prof. Mirosław Jarosz.

Specjaliści z zakresu żywienia przypominają, że należy dbać o różnorodność spożywanych produktów, wypijać codziennie co najmniej dwie duże szklanki chudego mleka, ograniczyć spożycie soli, tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych, z umiarem spożywać mięso, cukier i słodycze. Zalecają za to warzywa i owoce oraz dużo ruchu.Komentarze do: Otyłość - problem co piętego Polaka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz